رشت-ایرنا- رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آستانه اشرفیه گفت: پل تاریخی روستای تجن گوکه این شهرستان نیازمند مرمت جدی است .

محمد علی عابدی روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر ضرورت حفظ آثار تاریخی و میراث فرهنگی موجود در منطقه اظهار داشت: هم اکنون اجرای عملیات مرمت در پایه های این پل امری ضروری بوده  ضمن آنکه لایروبی بستر رودخانه ای که این پل بر آن واقع شده بایستی انجام شود.

وی با بیان اینکه این پل تاریخی نیازمند پاکسازی و گیاه روبی است افزود: مرمت پل تجن گوکه به مشارکت و مساعدت کلیه دستگاه های متولی و همچنین تخصیص اعتبارات لازم نیاز دارد.

وی در ادامه این پل را یکی از آثار تاریخی و فرهنگی مهم منطقه عنوان و تصریح کرد: پل خشتی تجن گوکه از آثار تاریخی دوران صفویه است که  سال ۱۳۳۵ با شماره ۱۴۳۲ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

به گفته عابدی این پل خشتی تاریخی که بر روی رودخانه شیمرود واقع در روستای تجن گوکه ساخته شده ، دارای دو چشمه با طاق جناقی بوده و در پایه های میانی و جانبی آن اتاقک های کوچکی برای بیتوته کاروانیان در نظر گرفته شده است.

رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آستانه اشرفیه افزود: مصالح به کار رفته در این پل با داشتن  بیش از ۶۰ متر طول و ۲۵ متر عرض ، از  آجر ، سنگ و ملات ساروج است و مسیری که این پل خشتی تاریخی در آن ساخته شده همواره در طول تاریخ به عنوان یکی از مسیرهای ارتباطی مهم به شمار می رفت.

عابدی یادآور شد: تعداد ۱۹ اثر تاریخی و فرهنگی در شهرستان آستانه اشرفیه وجود دارد که از مجموع این تعداد ۳ پل خشتی ،۱۲ اثر تاریخی در مجموعه شیلات بندرکیاشهر، یک گورستان و بقعه آقا سید محمد یمنی روستای کیسم  از جمله آثار تاریخی به ثبت رسیده در این شهرستان است.

رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آستانه اشرفیه یادآور شد: آیین علم بندی روستای فوشازده و جنگل سفید پلت روستای صفرابسته نیز از جمله آثار معنوی و طبیعی به ثبت رسیده در این منطقه است.

آستانه اشرفیه در شرق استان گیلان واقع شده و روستای تجن گوکه در ۶ کیلومتری غرب این شهرستان قرار دارد.