ایسنا/گیلان استاندار گیلان در پیامی به‌مناسبت فرارسیدن ۱۱ آذرماه سالروز شهادت سردارجنگل، اعلام کرد:بی تردید نهضت جنگل، یک قیام ملی و میرزاکوچک، یک قهرمان ملی و مذهبی است؛ هم در صیانت از مرزهای سرزمینی ایران در مقابل بیگانگان ایستادگی کرد و هم بر اساس دغدغه‌ای اجتماعی که برخاسته از مرام او بود؛ نهایت اهتمام خود را برای آگاهی بخشی به مردم زمانه خویش انجام داد.

ارسلان زارع، استاندار گیلان با انتشار پیامی فرارسیدن ۱۱ آذر سالروز شهادت میرزاکوچک خان جنگلی را گرامی داشت. متن پیام استاندار گیلان به شرح زیر است:

یازدهم آذرماه هر سال مناسبت شهادت بزرگ‌مردی از خطه گیلان است که با بنیان نهادن جنبشی علیه استبداد داخلی و استعمار خارجی، پرچم حق طلبی را به اهتزاز درآورد و شعار عزتمندی و احیاء شریعت اسلامی را در قامت یک روحانی آگاه، هوشیار و شجاع، به شیوایی سر داد و در تاریخ گیلان و ایران ماندگار شد.

تشکیل مینیاتوری از مردم سالاری دینی در پهنه جغرافیایی گیلان عزیز توسط میرزاکوچک قهرمان، ماندگاری یاد و نام او و همرزمانش را با وجود گذشت یک قرن از شهادتش، به دنبال داشته و یادآور سلحشوری‌های دلیرانه او در راه دین، میهن و ملت است.

مرام و منش این بزرگمرد را همانا جزئی از ساختار فکری و هویتی گیلان می‌دانم؛ اندیشه‌ای که سراسر وطن دوستانه و البته بر مبنای دیانت استوار بود.

بی تردید نهضت جنگل، یک قیام ملی و میرزاکوچک، یک قهرمان ملی و مذهبی است؛ هم در صیانت از مرزهای سرزمینی ایران در مقابل بیگانگان ایستادگی کرد و هم بر اساس دغدغه‌ای اجتماعی که برخاسته از مرام او بود؛ نهایت اهتمام خود را برای آگاهی بخشی به مردم زمانه خویش انجام داد.

اینجانب با گرامیداشت یاد روحانی سلحشور میرزاکوچک جنگلی و پاسداشت طلاب، روحانیون و علمای شهید گیلان و آرزوی علو درجات برای آن شهدای والامقام؛ از پژوهشگران، محققان و اندیشه پژوهان انتظار می‌رود تا در راستای استمرار سیره و مشی این قهرمان ملی بر تحقیقات خود درباره معرفی هرچه بیشتر نهضت عدالت طلبانه او بیفزایند تا نسل‌های امروز و فردا، با ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های او، بیشتر از قبل آشنا شوند.

انتهای پیام