رشت – ایرنا-معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان با بیان اینکه بر اساس ستاد مصوبه ملی کرونا سفر به شهرهای نارنجی و قرمز ممنوع است، گفت: تغییر رنگ شهرها از زرد و آبی به نارنجی و قرمز موجب ممنوعیت سفر به آنها می شود.

محمود قاسم نژاد غروب شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه مصوبه ستاد ملی کرونا  از امروز تا پایان تعطیلات نوروزی  قابلیت اجرایی دارد، اظهار داشت: کسانی که خواسته باشند به  شهرهای زرد و نارنجی سفر کنند با محدودیت و ممنوعیت  ورود مواجه و اعمال جریمه می شوند.

وی  با بیان اینکه در حال حاضر رودبار و رودسر دو شهر نارنجی استان هستند ، تصریح کرد: شهر قرمز در استان نداریم ؛ البته طبق مصوبات امروز با توجه به ایام پیش رو هر تغییری در وضعیت صورت بگیرد، آن شهرها نیز مشمول  محدودیت ها و مممنوعیت ها می شود.

وی تصریح کرد: اگر شهری وضعیتش قرمز یا نارنجی شود ، آن شهرها نیز دارای ممنوعیت و محدودیت می شوند؛ البته هموطنان مان به شهرهایی که در وضعیت زرد، آبی و یا سفید قرار داشته باشند با رعایت پروتکل های بهداشتی می توانند تردد کنند.

قاسم نژاد  اظهار داشت: محدودیت شبانه از ساعت ۲۱ تا ۳ بامداد در همه شهرها اعمال خواهد شد و  اگر هموطنان مان به شهرهای زرد و آبی مسافرت داشته باشند قادر نیستند شبها در شهر و معابر تردد داشته باشند .

گیلان با دو و نیم میلیون جمعیت از نخستین استان های درگیر ویروس کرونا بود.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیم روز شانزدهم اسفند گفت: تاکنون یک میلیون و ۶۸۱ هزار و ۶۸۲ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و  تعداد جان باختگان کرونا در ایران به ۶۰ هزار و ۵۹۴ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری با بیان این که مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۶۸۱ هزار و ۶۸۲ نفر رسیده است افزود: خوشبختانه تاکنون یک میلیون و ۴۳۵ هزار و ۳۵۷ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین سه هزار و ۷۸۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون ۱۱ میلیون و ۲۱۲ هزار و ۹۲۱ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون ۱۱ شهرستان قرمز، ۳۲ شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان آبی هستند و شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در وضعیت قرمز قرار دارند.
وی ادامه داد:‌ شیب نمودار موارد بستری روزانه کرونا در کشور همچنان رو به افزایش است. در استان خوزستان با شیب بسیار تند افزایش موارد بستری کرونا مواجه و در استانهای چهارمحال و بختیاری و البرز نیز روند افزایشی بیماری را شاهد هستیم.
وی افزود: در هفته گذشته بیشترین موارد بستری روزانه کرونا در کشور در استانهای خوزستان، مازندران و چهارمحال و بختیاری و بیشترین موارد مرگ و میر در استانهای خوزستان، مازندران و سمنان بوده است.
سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: متاسفانه هفته گذشته روند عادی انگاری و تداوم روند کاهشی رعایت پروتکل های بهداشتی را در بسیاری از استانها شاهد بودیم و کمترین میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در استانهای کردستان، قم و گلستان گزارش شده است.
وی گفت: بارها اعلام شده که کاهش عمل به توصیه های بهداشتی با افزایش موارد ابتلا، بستری و مرگ و میر بیماری کووید۱۹ رابطه مستقیم و معناداری دارد و کاهش عمل به توصیه های بهداشتی و تقارن آن با گسترش ویروس جهش یافته انگلیسی در بسیاری از استانها زنگ خطر جدیدی را در کشور به صدا درآورده است.
سخنگوی وزارت بهداشت ابراز امیدواری کرد با پرهیز عموم مردم از هر گونه اهمال کاری و عمل به توصیه های بهداشتی و همکاری با کارکنان زحمتکش نظام سلامت، مانع روند صعودی بیماری  و شاهد ایامی آرام و کم خطر در آستانه سال جدید باشیم.