رشت- ایرنا- شرکت آب و فاضلاب گیلان گفت:۶۴۸ حلقه چاه و ۵۵۹ دهنه چشمه، تامین کننده آب شرب ۵۲ شهر و یک هزار و ۷۱۲ روستای تحت پوشش این شرکت در استان است.

سید محسن حسینی غروب دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: در پی یکپارچه سازی شرکتهای آب و فاضلاب شهری و روستایی به منظور تامین آب شرب پایدار و مطلوب مشترکان گیلانی، ۳۹ حلقه چاه و ۱۳ دهنه چشمه بهسازی شد.

وی اضافه کرد:از ابتدای یکپارچه سازی آبفای شهری و روستایی ؛  سه حلقه چاه جدید در خمام، خشکبیجار و رشت و ۵ حلقه چاه کمکی در بندرانزلی، فومن، شفت و سیاهکل وارد مدار بهره برداری شد.

وی به احیاء و راه اندازی مجدد ۱۲ حلقه چاه در شهرهای رشت، لاهیجان، شفت، رودسر، صومعه سرا و فومن، نیز اشاره و تصریح کرد: طی این مدت ؛ ۴ باب مخزن ذخیره و تعدیل فشار آب شرب روستایی در شهرستان های سیاهکل و رودسر احداث شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گیلان  خاطرنشان کرد: عملیات ویدئومتری ۲۱ حلقه چاه نیز به منظور افزایش آبدهی چاه ها انجام شد.

حسینی همچنین با اشاره به بهبود کیفیت آب  ۲۰۰ روستای استان از ابتدای امسال و همزمان با یکپارچه سازی شرکت های آبفای شهری و روستایی استان افزود: در سال جاری به منظور تقویت کمیت و کیفیت آب شرب این روستاها ۳۸۹ لیتر بر ثانیه، آب شرب تولیدی از تاسیسات شهری برای بهره مندی ۱۵۳ هزار و ۹۰۰  نفر جمعیت ساکن روستاها انتقال داده شد.

وی بهره برداری از مدول دوم تصفیه خانه بزرگ آب گیلان را یکی از مهم ترین طرح های شرکت آب و فاضلاب جهت تقویت آب آشامیدنی روستاهای استان  خواند و گفت: تاکنون یکصد لیتر بر ثانیه از دبی تولیدی مدول دوم تصفیه خانه بزرگ آب گیلان به روستاها اختصاص یافته است.

بیش از ۹۹  درصد جمعیت شهری و ۷۷.۳۲ درصد جمعیت روستایی استان گیلان از خدمات آب شرب بهداشتی بهره مند می باشند.

به گزارش ایرنا، با یکپارچه سازی شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی و برنامه ریزی برای استفاده از تاسیسات آبرسانی مشترک در راستای بهبود خدمات به روستاییان همزمان با راه اندازی فاز دوم تصفیه خانه بزرگ آب گیلان، مقرر شده است در وهله اول روستاهای واقع در مسیر خطوط انتقال از آب تصفیه خانه به جای آب چاه،که بعضا به واسطه آهن و منگنز بالا دارای کیفیت پایین تری بودند، بهره مند شوند.