استاندار گیلان با اشاره به انجام تمهیدات لازم برای اطمینان بخشی از سلامت انتخابات توسط وزارت کشور؛ برگزاری انتخاباتی باشکوه، قانونمند، امن و سالم با مشارکت حداکثری مردم و در تراز و شأن ملت بزرگ ایران و نظام اسلامی را مورد تأکید قرار داد و گفت: از همه دست اندرکاران برگزاری انتخابات انتظار دارم حقوق انتخاب شوندگان و انتخاب کنندگان را با رعایت کامل قانون،حفظ کنند

ارسلان زارع صبح امروز (شنبه) در جلسه ستاد انتخابات استان گیلان به شکل گیری نظام جمهوری اسلامی بر پایه اراده و خواست عمومی مردم ایران اشاره و بیان کرد: تلفیق و ترکیب جمهوریت و اسلامیت موجب شده که استمرار این نظام نیز همواره با تأکید بر حاکمیت اراده مردم و بر مبنای اسلام یعنی مردم سالاری دینی باشد.

وی با اشاره به آیه شریفه ۱۱ سوره مبارکه رعد مبنی براینکه خداوند سرنوشت قومی را تغییر نمی‌دهد مگر آنکه خودشان بخواهند، گفت: در انتخابات گوناگون طی ۴۲ سال پس از پیروزی انقلاب اگرچه کشور به لحاظ اقتصادی، سیاسی و اجتماعی تحت تحریم‌های مختلف بوده؛ اما مردم ایران اسلامی به انقلاب و آرمان‌های خود پایبند بوده و هستند.
نماینده عالی دولت در گیلان به اثرگذاری عوامل مختلف در ایجاد انگیزه و علاقمندی مردم برای مشارکت در انتخابات اشاره کرد و گفت: اطمینان از سلامت انتخابات، یکی از این عوامل موثر محسوب می‌شود که بر مبنای قانون تمهیدات لازم توسط وزارت کشور و در استان نیز اتخاذ شده است.
وی برگزاری انتخاباتی باشکوه بر مدار قانون را مبنای دولت و وزارت کشور عنوان و اضافه کرد: شعار راهبردی امام راحل مبنی بر اینکه میزان رأی ملت است و نیز فرمایش رهبر معظم انقلاب درخصوص اینکه رأی مردم حق الناس است، مسیر را برای دست اندرکاران امر برگزاری انتخابات در حوزه اجرا و نظارت، مشخص کرده است.
استاندار گیلان ادامه داد: رئیس جمهوری نیز بر اجرای عدالت و رعایت کامل قانون در این خصوص همواره تأکید داشته و نگاه دولت تدبیر و امید هم بر همین مبناست.
وی به تلاش معاندان انقلاب با بهانه‌های مختلف در سیاه نمایی علیه نظام و دولت جمهوری اسلامی طی بیش از چهار دهه گذشته اشاره کرد و افزود: برگزاری انتخاباتی باشکوه، قانونمند، امن و سالم با مشارکت حداکثری، شایسته شأن مردم و نظام جمهوری اسلامی و عاملی مهم در پیشگیری از موفقیت جنگ رسانه‌ای آنان است.
وی با یادآوری برگزاری سه انتخابات ریاست جمهوری، میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی شهر و روستا در گیلان گفت: از اعضای ستاد انتخابات، فرمانداران و همه عوامل اجرایی برگزاری انتخابات انتظار دارم تا حقوق انتخاب شوندگان و انتخاب کنندگان را با رعایت کامل قانون، حفظ کنند.
 زارع بر لزوم استفاده از همه ظرفیت‌ها در بسترسازی مشارکت حداکثری تأکید و تصریح کرد: استفاده از ظرفیت گروه‌های مختلف، احزاب سیاسی، گروه‌های مرجع، متنفذین دینی، علمی و فرهنگی و اصحاب رسانه در تقویت انگیزش مردم برای خلق مشارکت حداکثری، اثرگذار است.
وی ادامه داد: در این مسیر از همکاری‌های قانونی تمامی دستگاه‌های اجرایی، تشکیلات دولتی، نهادهای انقلابی و سازمان‌های عمومی در تقویت ابزارها و زیرساخت‌های لازم امر برگزاری انتخابات به شایستگی استفاده شود.
محمود قاسم نژاد رئیس ستاد انتخابات استان نیز به تمهید مقدمات برگزاری سه انتخابات در گیلان اشاره و با بیان اینکه از بیستم اسفندماه جاری فرآیند ثبت نام از داوطلبان شرکت در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا آغاز می‌شود، گفت: برای انجام فرآیند ثبت نام بستر استفاده از اپلیکیشن موبایلی، نسخه دسکتاپ رایانه‌ای و مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت فراهم شده است.
دبیر ستاد انتخابات استان نیز از برگزاری نشست‌های مختلف با فرمانداران، معاونان فرمانداری‌ها و بخشداران و همچنین هماهنگی با هیأت‌های نظارت بر انتخابات به صورت حضوری و یا ارتباط تصویری خبر داد.
همچنین مدیرکل حراست استانداری و مسئول کمیته استعلامات ستاد انتخابات، مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد، بازرسی و امور حقوقی استانداری و مسئول کمیته حقوقی ستاد انتخابات استان، مدیرکل فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری و مسئول کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات استان و نیز مسئول کمیته اطلاع‌رسانی ستاد انتخابات استان گزارشی از فعالیت‌های انجام شده متناسب با وظایف محوله، ارائه کردند.