ایسنا/گیلان فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گیلان از ارتقای حفاظت از شاهین‌های گیلان برای قوشبازان کشورهای حاشیه خلیج فارس خبرداد.

ساسان اکبری‌پور در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه بحری یا شاهین‌های گیلان از پرندگان زیبا و بسیار جسور هستند، گفت: این پرنده بسیار مورد علاقه قوش‌بازان است و معمولا پس از شکار برای فروش به کشورهای حاشه خلیج فارس برده می‌شوند.

وی افزود: بحری‌ها پرندگان شکاری هستند که معمولا شکارچیانی از جنوب کشور به صورت باند برای شکارشان به استان گیلان می‌آیند.

اکبری‌پور خاطرنشان کرد: این گونه در زیستگاه‌های متنوعی زندگی می‌کند و از نواحی با فعالیت‌های متمرکز انسانی دوری می‌کند.

وی تصریح کرد: بحری‌ها اغلب طعمه‌های خود را در حال پرواز شکار می‌کنند و با بال‌های جمع‌شده با سرعت بسیار زیاد (به طعمه حمله‌ور می‌شوند و از پرندگان کوچک جثه تا درشت جثه مثل غاز و حواصیل خاکستری تغذیه می‌کنند و در صورت شکارشان به چرخه زیست محیطی منطقه آسیب جدی وارد می‌شود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گیلان گفت: زنده‌گیری پرندگان وحشی و شکاری جرم است و با خاطیان برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

وی از معدوم سازی تعداد زیادی تله‌هایی که از سوی شکارچیان متخلف جاگذاری شده بود خبر داد و گفت: تعداد زیادی درخت مصنوعی نیز توسط شکارچیان کار گذاشته شده بود که با شناسایی و کشف آنها از شکار شمار زیادی از پرندگان وحشی از جمله بحری‌ها پیشگیری شد.

اکبری پور افزود: جمعیت از گونه‌های حمایت شده است و از مردم درخواست می‌شود در صورت مشاهده تله و یا شکارچیان با محیط زیست منطقه تماس بگیرند.

وی با بیان اینکه ارتقای آگاهی مردم در حفاظت از پزندگان شکاری بیشتر از گذشه شده است، تصریح کرد: در پی گزارش مردمی مبنی بر زنده‌گیری یک بهله پرنده شکاری ارزشمند و حفاظت شده توسط یکی از صیادان متخلف منطقه، مامورین یگان حفاظت محیط‌زیست شهرستان پس از اطمینان از صحت این گزارش و شناسایی محل دقیق نگهداری این پرنده حمایت شده با کسب مجوز تفتیش از مقام قضایی و با همکاری نیروی انتظامی، یک بهله بحری را از منزل صیاد متخلف کشف و ضبط کردند و پس از چند روز تیمار و نگهداری، توسط کارشناسان این اداره کل حلقه‌گذاری و در محدوده پارک ملی بوجاق در کیاشهر رهاسازی شد.

انتهای پیام