رشت – ایرنا – وزیر آموزش و پرورش گفت: کنکور مجموعه اهداف نظام تعیلم و تربیت را به گروگان گرفته است و چنان تصور می شود که ما آدم ها را گرفته ایم، آماده می کنیم تا کنکور بدهند در حالیکه ما به دنبال پرورش انسان هستیم نه آماده سازی برای کنکور.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محسن حاجی میرزایی روز پنجشنبه در دیدار معلمان منتخب استان گیلان در استانداری افزود: نظام تعلیم و تربیت به دنبال این است که به فرزندان ما بیاموزد، چگونه راهشان را پیدا کرده و مسایل را حل کنند.

وی با بیان اینکه دیپلم ما جواز ورود به کنکور نیست، خاطر نشان کرد: این مدرک معرف یک انسان توانمندی است که می تواند از حق و حقوق خود دفاع کند.

وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه خروجی ما در پایان ۱۲ سال تحصیل باید هویت روشنی داشته باشد، اضافه کرد: خروجی ما بعد از این مدت باید مفهوم  مشخصی را منتقل کند و واجد ویژگی ها و خصایص روشنی باشد، پرسشگر بوده ، توانایی حل مساله را داشته باشد و در برقراری ارتباط موفق بوده و قدرت ابراز وجود را داشته باشد و بتواند در تحولات جامعه مشارکت کند.

حاجی میرزایی در ادامه با بیان اینکه نظام تعلیم و تربیت در دهه های گذشته تغییرات متعددی را تجربه کرده است، خاطر نشان کرد: تقریبا هر ۱۰ سال تلاش شده که تحولی در این حوزها پی ریزی شود.

وی با اشاره به اینکه سند تحول بنیادین آمده تا مفهوم مهارت محوری، پژوهش محوری و شایسته گزینی را جایگزین حافظه محوری، انباشت دانش در اذهان آدم ها کند، اضافه کرد: ما در آموزش و پرورش به دنبال آن هستیم تا ابزاری را در اختیار دانش آموز قرار دهیم تا راه خود را پیدا کند.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه جامعه با یادگیری فربه می شود و اعتلا پیدا می کند، عنوان کرد : ما به دنبال نحوه ای از تربیت و آموزش هستیم که بتواند از درون آن انسان های توانمند و کارسازی خارج شود.

معلم باید دانش آموزان خود را تحت کنترل و آموزش قرار دهد

وزیر آموزش و پرورش در ادامه سخنانش با اشاره به نقش و جایگاه معلمان در تعلیم و تربیت گفت: شبکه شاد و تلویزیون ابزار است، اتکای اصلی ما معلمان هستند که باید دانش آموزان را تحت آموزش های مناسب قرار دهد.

حاجی میرزایی با بیان اینکه معلمان هماره در میدان عمل و همراه بوده و با تمام وجود ماموریت های ما را حس می کنند، بیان داشت: تفکر پژوهش محوری مبتنی بر میدان عمل آن چیزی است که توسط معلمان باید به دانش آموزان منتقل شود.

وی نقش معلم را از نگاه خود عمیق ترین و تاثیرگذار ترین نقش اجتماعی دانست و خاطر نشان کرد: معلمی نقش پویایی است که دائما در حال دگرگونی است، ظرفیت ها و قابلیت های متمایزی را طلب می کند.

وی با اشاره به شرایط ایجاد شده با شیوع ویروس کرونا اظهار داشت: در متن تغییرات جهانی قرار گرفته ایم که می تواند سکوی پرتاب باشد، اکنون در عرصه ای برای توسعه یادگیری ها و مجالی برای تجربه آموزی های جدید است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه فرصت ایجاد شده به ما این مجال را داده که درک جامعه نسبت به ما عمیق شود، گفت : از اینرو باید در این ارتباط مراقبت های لازم را داشته باشیم.

مادران در سراسر ایران به دستیاران معلم تبدیل شده اند

حاجی میرزایی در ادامه سخنانش با اشاره به راه اندازی شبکه شاد و آموزش دانش آموزان از طریق فضای مجازی عنوان کرد : امروز مادران در سراسر ایران به دستیار معلمان تبدیل شده اند.

وی بیان داشت: پیش از شیوع ویروس کرونا فقط معلم ، محتوی و کلاس درس بود اما امروز درهای کلاسها به روی جامعه بزرگ ایران گشوده شده، خانواده ها امروز در کلاس معلمان نشسته اند که این هنرنمایی ماست که بتوانیم نقش مان را تثبت کنیم.

وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: این ظرفیت ها برای هنرنمایی معلمان از یک طرف امتیاز است از سوی دیگر در معرض داوری قرار می گیرند لذا باید مراقبت های لازم صورت گیرد.

وی با بیان اینکه امروز معلمان با این میدان می توانند نقش آفرینی تاریخی داشته باشند، خاطر نشان کرد: هیچ دانشگاه و دوره تحصیلات تکمیلی نمی توانست این مجال را فراهم کند و چنین میدان خطیری را در اختیار قرار دهد.

وی در ادامه بیان داشت: ما متوجه نیازهای معلمان هستیم، همه تلاش ها را به کار گرفته و می گیریم که موقعیت معلمان را بهتر و معیشت آنها را سامان بهتری دهیم ، برخی کاستی ها نه به دلیل غفلت ما بلکه به دلیل محرومیت هایی است که بر همه ما تحمیل شده است.

استان گیلان دارای ۳۶۸ هزار دانش آموز است.