آستارا – ایرنا – ۵۰ دانش‌آموز پسر پایه دهم آستارا طی آئینی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی سن تکلیف دینی خود را جشن گرفتند و توزیع هشت هزار اصله نهال در آستانه هفته منابع طبیعی در این شهرستان آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا یکی از کارشناسان مذهبی آستارا روز سه شنبه در جشن تکلیف دانش آموزان در مسجد امام جعفر صادق (ع) این شهرستان گفت: دانش آموزان با ورود به سن تکلیف دینی، باید با دقت در قلب، جوارح، باورها و اعتقادات خود، اخلاق و رفتار نیکو نشان دهند و به احکام الهی عمل کنند.

حجت الاسلام وحید ایدون افزود: اقامه نماز، رعایت محرم و نامحرم، خواندن قرآن و گرفتن روزه از وظایف اصلی دانش آموزان است و مکلفان از پاکی برخوردارند و باید خود را از هر گونه خطا و گناه دور نگه دارند.

وی احترام به والدین، معلمان، داشتن اخلاق، گفتار و رفتار خوب، کمک به نیازمندان، صرفه جویی و احساس مسئولیت در زندگی را از دیگر وظایف فردی مکلفان نام برد.

در این آئین از ۵۰ دانش آموز مکلف، با اهداف جوایزی تجلیل به عمل آمد و ۱۸ هزار دانش آموز در ۱۵۰ مدرسه شهرستان آستارا تحصیل می کنند.

آغاز توزیع نهال بمناسبت هفته منابع طبیعی

سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آستارا گفت: توزیع نهال برای نهادینه کردن فرهنگ درختکاری و ایجاد فضای سبز در محیط زندگی و کار انجام می گیرد و شهروندان برای دریافت نهال به اداره منابع طبیعی مراجعه کنند.

محمد جعفر گل محمدی افزود: بیشتر نهال ها از نوع صنوبر و سرو است و در هفته آینده تعدادی نهال با همکاری دوستداران محیط زیست و دهیاران، در نقاط مختلف شهرستان بخصوص در روستاها کاشته خواهد شد.

وی ادامه داد: نهالکاری از راه های حفاظت طبیعت است و حفظ و پرورش درختان موجود، مهم تر از کاشت آنهاست و باید فرهنگ حفاظت طبیعت ترویج یابد.
وسعت اراضی ملی آستارا ۴۰ هزار هکتار است و جنگل های آن را درختان بلوط، راش، توسکا، ممرز، نمدار، ملج، لیلکی، انجیلی، آزاد، افرا، گردو، شیردار، گیلاس وحشی، فندق، شمشاد جنگلی و ون پوشانده است.

۱۵ تا ۲۲ اسفند، هفته منابع طبیعی است.

شهرستان آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و در همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده است.