آستارا – ایرنا – جهاد کشاورزی آستارا ۵۰۰ تن کود شیمیایی را بین کشاورزان توزیع کرد و اداره حفاظت محیط زیست این شهرستان، یک قطعه پرنده بحری را پس از تیمار به طبیعت بازگرداند.

سرپرست جهاد کشاورزی آستارا روز سه شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: امسال ۵۰۰ تن کود شیمیایی به ارزش ۱۲ میلیارد و ۸۷۹ میلیون و ۲۰۰ هزار ریال خریداری و برای بهره ‌وری اراضی زراعی به بهره ‌برداران توزیع شده و توزیع کود همچنان ادامه دارد.

 ساسان کارجویان افزود: کشاورزان جهت دریافت آن، به واحدهای خدمات جهاد در بخش لوندویل و دهستان ویرمونی مراجعه کنند و کودهای شیمیایی از نوع ازته، فسفاته و پتاسه است و اغلب در آستارا در کشت برنج و کیوی، به عنوان مهمترین محصولات این شهرستان استفاده می شود. 

وی بیان کرد: امسال ۸۵۵ تن نهاده دامی نظیر جو و سبوس در بین دامداران توزیع و حدود ۳۰ درصد شالیزارها شخم زمستانه شده است و شالیکاران به منظور افزایش بهره وری اراضی، تا پایان سال به شخم زمین ها اقدام کنند. 

امسال از سه هزار و ۲۰۰ هکتار شالیزار در آستارا ۱۴ هزار و ۹۰۰ تن شلتوک برداشت و هشت هزار و ۲۰۰ تن برنج سفید تولید شده است.

کشف پرنده بحری در آستارا

وحید مصطفی‌ دوست سرپرست اداره حفاظت محیط ‌زیست آستارا گفت: در پی گزارش مردمی مبنی بر زنده‌ گیری یک  قطعه پرنده شکاری ارزشمند و حفاظت شده توسط یک شکارچی متخلف، ماموران یگان حفاظت محیط ‌زیست پس از اطمینان از صحت این گزارش محل نگهداری پرنده را شناسایی کردند.

وی افزود: امروز با کسب مجوز تفتیش از مقام قضایی و با همکاری نیروی انتظامی، پرنده بحری از منزل شکارچی متخلف کشف شد و شکارچی به مقام قضایی معرفی و پرنده به طبیعت بازگردانده شد.

بحری پرنده ای شکاری از خانواده شاهین با جثه متوسط و شبیه شاهین معمولی است و دم بلندتری دارد و در غرب آسیا و شمال آفریقا زندگی می کند؛ در ایران نیز یافت می شود و مناطق نیمه بیابانی، صخره ها و تپه های باز و خشک زیستگاه بحری است.
شهرستان آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت و محیط زیست غنی از جمله گونه های قابل توجه پرندگان در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده است.