رشت – ایرنا – استاندار گیلان با بیان اینکه رعایت شاخص‌های زیست‌محیطی منجر به رشد اقتصادی می‌شود، گفت: صنعتی که به ساحت محیط زیست جامعه آسیب وارد کند به طورقطع راهگشای توسعه نیست.

ارسلان زارع روز سه شنبه در مراسم تجلیل از واحدهای صنعتی، معدنی و خدماتی سبز استان با تاکید بر اینکه باید ارزیابی‌های زیست‌محیطی در اجرای هر پروژه‌ای ملاک عمل باشد، افزود : امروز محیط زیست از موضوعات پایه‌ای جهان و کشور ماست و هیچ یک از مسائل دیگر مانع از اهمیت و اولویت مسائل زیست محیطی برای امروز و نیز آینده ما نیست.

وی عنوان کرد : یکی از راه‌های نیل به توسعه پایدار، مدیریت چالش‌های محیط زیستی است که تاثیراتی هم در سایر حوزه ها اعم از فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دارد.

وی ادامه داد: سیاست‌های کلی محیط زیست از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ و پس از آن، ابلاغیه معاون اول رئیس جمهوری به تمامی دستگاه‌های اجرایی و موظف کردن آنها به همکاری با سازمان حفاظت محیط زیست برای اجرای دقیق این سیاست‌ها، نقشه راه توسعه بر مبنا چشم‌اندازهای ترسیم شده، است.

استاندار با تاکید براینکه در اجرای طرح‌های توسعه‌ای؛ اجرای پیوست های زیست محیطی باید محور عمل باشد، افزود: اگر توسعه صنعتی را از وجوه توسعه بدانیم آنچه مهم است آنکه ورود صنعت باید همراه با دانش برای کاهش آسیب ها باشد.

استاندار گیلان اضافه کرد: از سوییی اگر یک نگاه جامع به صنعت داشته باشیم درمی یابیم که رشد صنعت باعث اشتغال می شود چنانکه در کشورهای پیشرفته صنعتی، نرخ بیکاری بسیار کم است اما باید از ابتدای شکل‌ گیری یک ایده تا پایان فعالیت واحدهای صنعتی، تولیدی و اقتصادی،  رعایت شاخص‌های محیط زیستی و توسعه پایدار به‌عنوان یک اصل ضروری مورد توجه قرار گیرد.

زارع خاطرنشان کرد  رعایت شاخص‌های محیط زیست و توسعه پایدار علاوه بر حفظ محیط زیست، منجر به افزایش رشد اقتصادی و صنعتی هم می‌شود چون بازیافت و استفاده مجدد از منابع و مواد اولیه به‌ معنای ایجاد منابع جدید است.

وی اظهار کرد: جامعه و افکار عمومی به خصوص سازمان های مردم نهاد نسبت به مسائل زیست محیطی و حمایت از موضوعات مرتبط با محیط زیست، حساسیت هایی دارند که این حساسیت‌ها ناشی از دغدغه ‌مندی آنها و قابل احترام است و به طور حتم باید شنیده شود.

وی در ادامه اجرا و  احداث سیستم تصفیه فاضلاب استاندارد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی را ازجمله مولفه‌های مهمی خواند که در حفظ و پایداری محیط زیست موثر است.

وی بیان داشت: پروژه تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی رشت حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و روز گذشته در دیداری با معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران نسبت به تأمین اعتبار برای تکمیل این پروژه را مورد تاکید کردم.

استاندار گیلان ایجاد نگرش زیست محیطی بین صاحبان صنابع، معادن و خدمات برای توجه به حفاظت از محیط زیست، فراهم‌سازی زمینه رقابت سازنده میان صنایع، معادن و خدمات در گروه های تخصصی و بکارگیری اصول حفظ محیط زیست در جریان تولید و در عین حال گسترش فرهنگ زیست محیطی به فناوری های زیست محیطی و فرایند تولید پاک را ازجمله اهداف برای دستیابی به واحد صنعتی و خدماتی سبز ذکر کرد و گفت که انتظار اسن این امر به طور جدی در دستور کار باشد.

مدیرکل حفاظت محیط ریست استان گیلان هم در این مراسم هدف مهم و اصلی سازمان حفاظت محیط زیست گیلان را رشد متوازن در همه عرصه های اجتماعی و فرهنگی عنوان و ذکر کرد : رعایت اصول زیست محیطی و حفظ سلامت مردم در اولویت است.

 ساسان کفایی ابراز امیدواری کرد : میزان تخریب و اشکالاتی که توسط انسان ها انجام می شود هر روز کمتر شود زیرا امروز محیط زیست ما وضعیت مطلوبی ندارد در حالی ما باید محیط زیستی را که از اجداد ما به ارث رسیده را، به خوبی محافظت و آنرا به نسل های آینده انتقال دهیم.

وی با اشاره به طرح های تشویقی سازمان محیط زیست بیان کرد: همانطور که بعضی از واحدها به دلیل عدم رعایت مسایل زیست محیطی جریمه می شوند،  در نقطه مقابل تعدادی از واحدها نیز با رعایت اصول زیست محیطی تشویق می شوند که در این راستا، سازمان حفاظت محیط زیست برای رفع و جلوگیری از آلاینده ها توسط واحدها از عناصر تشویقی استفاده می کند.

مدیرکل محیط زیست گیلان اضافه کرد:  امسال سه واحد روغن گنجه رودبار، شرکت داروسازی کاسپین تامین و بیمارستان قائم (عج) رشت جزو واحدهای نمونه کشوری قرار گرفتند.

 کفایی اظهار کرد: علاوه بر انتخاب واحدهای پاک و سبز کشوری، در گیلان نسبت به معرفی واحدهای برتر در راستای رعایت اصول محیط زیست نیز اقدام شد که در این راستا شرکت سیمان خزر، ذوب آهن فولاد خزر و بیمارستان پارس رشت به عنوان سه واحد نمونه استانی در این حوزه معرفی شدند.

در پایان این مراسم از مدیران سه واحد نمونه سبز کشوری استان گیلان و همچنین سه واحد نمونه استانی در خصوص رعایت عوامل زیست محیطی تجلیل شد.