رشت – ایرنا – مدیرکل انتقال خون گیلان از راه اندازی پویش سراسری اهداء خون فوتبالی ها به یاد علی انصاریان و مهرداد میناوند دو بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران خبر داد.

دکتر بابک پاکدل روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : با راه اندازی این پویش از همه فوتبالیست ها و فوتبال دوستان دعوت می شود تا به یاد دو بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران علی انصاریان و مهرداد میناوند تا ۲۵ اسفندماه با مراجعه به مراکز انتقال خون استان و اهداء خون و نجات جان بیماران یاد و خاطره این دو فوتبالیست با اخلاق کشورمان را زنده نگه دارند.

وی عنوان کرد : انتقال خون در تلاش است تا در قالب این پویش “اهدا خون فوتبالی ها” ضمن جلب مشارکت خانواده فوتبال ایران همچون فوتبالیست ها، مربیان، پیشکسوتان، مدیران، هواداران و دوستداران این ورزش مردمی به کار انسان دوستانه اهداء خون برای نجات جان بیماران ضمن ترویج این کار خیرخواهانه یاد آنان را نیز گرامی دارد.

مدیرکل انتقال خون استان گیلان خاطر نشان کرد: هر ساله در واپسین روزهای سال و آستانه نوروز آمار اهدای خون کاهش می یابد در حالی که نیاز به خون و فرآورده های خونی همیشگی است و ادامه حیات و نجات جان بیماران در گرو وجود ذخایر خون کافی و سالم در مراکز انتقال خون است.

سالانه به طور میانگین بیش از ۲۰۰ هزار واحد خون و فرآورده های خونی در استان گیلان تولید می شود که برای مصدومان حوادث، جراحی ها، بیماران هموفیلی، فاویسم و افراد نیازمند مصرف می شوند.  

استان گیلان به علت گردشگرپذیر بودن و آمار بالای  تصادفات، جراحی های قلب و عروق، تعداد زیاد بیماران هموفیلی، تالاسمی و فاویسمی جزو استان های اول کشور به لحاظ مصرف فرآورده های خونی است.

پایگاه های انتقال خون گیلان در رشت، لاهیجان، لنگرود، رودسر، بندرانزلی، فومن، تالش و آستارا فعال است.