رشت – ایرنا – استاندار گیلان با تأکید بر لزوم استفاده شایسته و مطلوب بازرگانان استان از ظرفیت اتحادیه اقتصادی اوراسیا گفت: از میزان ۶۰۰ میلیون دلار صادرات غیرنفتی هدفگذاری برای سال جاری، تا کنون ۵۹۲ میلیون دلار معادل ۹۸.۶ درصد محقق شده است.

دکتر ارسلان زارع در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان، یکی از مولفه‌های تحقق سیاست راهبردی اقتصاد مقاومتی و جهش تولید را توسعه صادرات غیرنفتی عنوان کرد و افزود: اقدامات بخش دولتی و خصوصی به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در تحقق این شعار تأثیرگذار است.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی استانداری گیلان؛ وی اشاره به ۵۹۲ میلیون دلار صادرات محقق شده از استان عنوان کرد : باتوجه به ظرفیت بالای این خطه به این میزان قانع نیستیم و برای سال ۱۴۰۰ هدفگذاری ۷۲۰ میلیون دلاری مورد انتظار است.

نماینده عالی دولت در استان ادامه داد: افزایش پست اسکله‌ها و توسعه بندرانزلی و کاسپین می‌تواند بسترساز رشد میزان صادرات به رقم بیش از یک‌میلیارد دلار باشد که جزو هدفگذاری استان است.

وی به استفاده مطلوب گیلان از پیوستن به اتحادیه اقتصادی اوراسیا نسبت به استان‌های دیگر اشاره کرد و گفت: گیلان با صدور ۳۲ هزار فرم CT۳ در طول ۱۱ ماه با مشارکت اتاق بازرگانی بیشترین بهره مندی را از تشکیل میز اتحادیه اوراسیا داشته است.

وی با بیان اینکه از ظرفیت وجود بنادر انزلی و کاسپین با تکمیل کریدور شمال – جنوب و اتصال راه آهن باید استفاده بیشتری شود، افزود: رشد ۸۲ درصدی صادرات کالا از بندرآستارا از ابتدای سال جاری تاکنون نسبت به مدت مشابه سال گذشته حاصل تلاش بازرگانان، گمرک و بنادر استان است.

وی نقش محصولات کشاورزی استان در توسعه صادرات را بسیار اثرگذار دانست و با اشاره به مقبولیت تولیدات گیلان در میان همسایگان به ویژه کشورهای شمالی، گفت: با پرداخت تسهیلات حمایتی به سرمایه گذاران در جهت توسعه صنایع تبدیلی، برندسازی، بسته بندی مطلوب و فرآوری محصولات، می توانیم زمینه ترغیب آنان را فراهم کنیم.

استاندار گیلان فاصله‌گرفتن از خام‌فروشی محصولات کشاورزی را مورد تأکید قرار داد و گفت: طی دو سال اخیر کالاهای بسته بندی و برندسازی شده به مراتب ارزش افزوده بالاتری را ایجاد کرده اند.

وی بر ضرورت توجه مضاعف به تولید کالاهای صادرات محور در جهت رقابت پذیری بیشتر تأکید کرد و افزود: باتوجه به امکانات و ارتباطات موجود در فضای سایبری، بستر بازاریابی محصولات و معرفی آنان در شرایط کنونی بیش از گذشته فراهم است که باید از آن استفاده بهینه کرد.

دکتر زارع بهره‌گیری از پشتوانه تحقیق، پژوهش و مطالعه بازار هدف کشورهای همسایه در راستای افزایش یا کاهش صادرات را بسیار اثربخش دانست و گفت: توجه به رعایت ضوابط و مقررات فنی کشورهای هدف و نیز آموزش تجار مورد تأکید است.

در این جلسه ناظر گمرکات گیلان درخصوص وضعیت تجارت خارجی استان، و رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گزارش آخرین وضعیت صادرات محصولات کشاورزی را ارائه کرد و تقویم نمایشگاهی سال ۱۴۰۰ نیز بررسی شد.