رشت – ایرنا – مهرداد گرامی ،عکاس گیلانی برای دومین سال متوالی در مسابقه ملی عکاسی تالاب های ایران ، رتبه نخست کشور را کسب کرد.

مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان بیان کرد: عکس گرامی با تصویر هوایی از تالاب زمیدان (روستایی در دل کوه های لاهیجان )برای دومین سال متوالی موفق به کسب رتبه نخست عکاسی از تالاب ها در راستای اجرای طرح حفاظت از تالاب های ایران شد.
علی اصغر روشنی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا یادآور شد: سال گذشته نیز عکس مهرداد گرامی با تصویری از تالاب سوستان لاهیجان  برگزیده  شده بود.
وی اظهار داشت: فراخوان مسابقه عکاسی از تالاب ها توسط طرح حفاظت از تالاب های ایران با موضوع “مهر تالاب” از آذر تا بهمن ماه ١٣٩٩ در دو بخش عکاسی حرفه ای و موبایلی برگزار شد که هیات داوران با بررسی کلیه آثار، تعداد ٢٠ عکس را حائز  مرحله پایانی و نمایشگاه دانستند ؛ که از این تعداد اثر در بخش عکاسی حرفه ای ، مهرداد گرامی از گیلان مقام اول مسابقه ملی عکاسی تالاب های ایران را برای دومین سال پیاپی از آن خود کرد.
مهرداد گرامی فیلمساز و عکاس مستند و طبیعت ؛ عضو و مدرس انجمن سینما جوانان ایران و کانون عکس لاهیجان  است و ساخت تیزرهای تبلیغاتی و تصویر برداری هوایی از طبیعت گیلان را در کارنامه دارد.
همچنین ، امسال در مراسم  پنجاهمین سالگرد کنوانسیون رامسر و  روز جهانی تالابها ، محیط بان نمونه تالابی هم از اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان برگزیده ، و گیلان حائز دو مقام برتر کشوری شد.
گیلان دارای بیش از ۳۰ هزار هکتار پهنه تالابی است که افزون بر ۲۴ هزار هکتار آن، ۸۰ درصد در قالب سه تالاب (انزلی ، امیرکلایه و بوجاق ) تحت عنوان کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است؛ این پهنه‌ها زیستگاه بیش از ۳۰۰ گونه پرنده به خصوص پرندگان مهاجرند که هر ساله به تعداد هزاران قطعه بخشی از چرخه زندگی خود را در این استان سپری می‌کنند.
تالاب‌های استان، زیستگاه مناسب برای بیش از ۶۰ گونه ماهی را فراهم ساخته‌اند، ضمن آنکه این تالاب‌ها به عنوان بخشی از محیط زیست، بخشی تفکیک ناپذیر در زندگی معیشتی حاشیه نشینان و مردم محلی هستند که در صورت تخریب یا زهکشی تالاب ها با مشکلات عدیده معیشتی و اجتماعی روبرو خواهند شد.