رشت – ایرنا – رئیس پارک علم و فناوری گیلان از برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری این استان به صورت مجازی خبر داد.

دکتر علی باستی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به محدودیت های پیشگیری از انتشار ویروس کرونا بیست و یکمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار استان گیلان امسال از ۱۷ تا ۲۰ آذر به صورت مجازی برگزار می شود.

وی با بیان اینکه هفته پژوهش و فناوری گیلان از ۱۷ آذر به مدت چهار روز برگزار می شود، افزود: این مراسم مهمترین رویداد پژوهش و فناوری در سطح استان است که امید است تا بتوانیم با توجه به محدودیت های موجود، این هفته را بهتر از سال های قبل برگزار کنیم.

دبیر نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری استان گیلان خاطر نشان کرد: هفته پژوهش و فناوری امسال در راستای شعار سال نامگذاری شده از سوی مقام معظم رهبری با عنوان “جهش تولید” برگزار می شود و شعار این هفته نیز پژوهش و فناوری در خدمت جهش تولید تعیین شده است.

دکتر باستی بیان داشت: شرکت های فناور و دانش بنیان پارک علم و فناوری گیلان و صنایع استان تولیدات و خدماتی را در زمینه مقابله با ویروس کرونا انجام دادند که در سطح ملی هم خوب درخشید.

نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری استان گیلان از تاریخ ۱۷ تا ۲۰ ماه جاری از طریق درگاه اینترنتی به آدرس قابل www.gil- expo.ir مشاهده است.

پارک علم و فناوری ساختاری حمایتی است که از طریق کمک به ایجاد و رشد شرکت های فناور، به رشد و توسعه علم و فناوری و ایجاد ثروت بر پایه دانش کمک نموده و از طریق ارائه خدمات با ارزش افزوده بالا، تامین فضاهای کاری و تسهیل ارتباط با دانشگاه زمینه توسعه کسب و کار شرکتها را فراهم می کند.
 

گیلان دارای یک پارک علم و فناوری، شش مرکز رشد واحدهای فناور مستقل در رشت، بندرانزلی، آستانه، آستارا رودبار و رودسر است. همچنین مرکز رشد واحدهای فناور پارک علم و فناوری گیلان و دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت، مرکز رشد واحدهای فناور کشاورزی و منابع طبیعی، مرکز رشد واحدهای فناور گردشگری و صنایع وابسته، مرکز رشد واحدهای فناور بیوتکنولوژی شمال کشور، مرکز توانمندی و تسهیل گری کسب و کارهای نوپای فاوا گیلان در گیلان فعال است.

وظیفه اصلی پارک های علم و فناوری را می توان تسهیل و تسریع تولید ثروت از نوآوری و فناوری عنوان کرد.

پارک علم و فناوری گیلان در راستای اجرای نمودن رسالت خود اهداف زیر را دنبال می نماید: تولید فناوری، انتقال فناوری و بومی سازی آن / ‏ تسهیل در تجاری سازی فناوری / ‏

کمک به توسعه و رونق اقتصادی منطقه / ‏ کمک به ارتقاء ارزش افزوده از طریق توسعه فعالیتهای دانش و فناوری محور / ‏ توسعه فعالیتهای کارآفرینی فناورانه سازگار با ویژگیهای اقلیمی و قابلیتهای منطقه / ‏ تسهیل در انتقال فناوری از مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی به مراکز اجرایی و تولیدی / ‏ مساعدت در ایجاد تشکلهای نوین تولیدی و خدماتی.

بنگاههای کوچک در ساختار های مختلف شرکتهای تولیدی (محصولات فناورانه)،خدمات مهندسی، تحقیق و توسعه و خدمات غیر مهندسی در فضای پوششی پارک پذیرش می شوند.