ایسنا/گیلان متخصص بیماری های عفونی با بیان اینکه نادانسته های زیادی در خصوص کرونا ویروس داریم گفت: ایمنی در برابر ویروس تا چه مدت ادامه دارد، این همه گیری در دنیا تا چه وقت ادامه خواهد یافت و چرا در برخی از افراد این بیماری خیلی شدید و موجب مرگ و میر است از نادانسته ها کرونا ویروس است.

دکتر توفیق یعقوبی در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه حدود یکسال از پاندمی و همه گیری کرونا در جهان می گذرد و در طول این مدت شاهد ابتلا و مرگ و میر میلیون ها نفر در جهان به این بیماری بوده ایم اظهار کرد: کرونا ویروس بیماری نو پدیدی است و باید بدانیم این بیماری تمام نشده است.

متخصص بیماری های عفونی با بیان اینکه دانسته های ما طی یکسال گذشته در مورد ویروس زیاد و البته در جاهایی نیز کم است گفت: کووید ۱۹ از دسته کرونا ویروس هاست و ۸۰ درصد به سارس شباهت دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به ریزفاکتورها ابتلا به این بیماری گفت: علائم بیماری شامل تب، گلودرد، بدن درد، اسهال و اختلال تنگی نفس است و در افراد معمولا با چهار نوع علائم بالینی بروز می یابد.

یعقوبی با بیان اینکه حدود ۵۰ درصد مبتلایان به کرونا ویروس بدون علامت و حدود ۳۰ درصد دارای علائم خفیف ریوی که نیاز به بستری ندارند هستند افزود: حدود ۱۵ درصد از مبتلایان که دارای علائم شدید ریوی هستند نیاز به بستری در بخش ها و پنج درصد از موارد نیاز به بستری در بخش های مراقبت ویژه دارند.

وی با بیان اینکه نادانسته های زیادی در خصوص کرونا ویروس داریم گفت: ایمنی در برابر ویروس تا چه مدت ادامه دارد، این همه گیری در دنیا تا چه وقت ادامه خواهد یافت و چرا در برخی از افراد این بیماری خیلی شدید و موجب مرگ و میر است از نادانسته ها کرونا ویروس است.

متخصص بیماری های عفونی در خصوص شدت این بیماری در افراد خاطرنشان کرد: شدت این بیماری به ایجاد سیتوکین های التهابی بستگی دارد که در هفته دوم ایجاد می شود؛ در واقع سیتوکین ها توسط سیستم ایمنی بدن در پاسخ به تهاجم های ویروسی ایجا می شود است که موجب التهاب شدید می شود.

وی نارسایی تنفسی را یکی از دلایل اصلی مرگ بیماران مبتلا به کرونا ویروس عنوان و اضافه کرد: هنوز برای کرونا ویروس درمان قطعی نداریم و درمان هایی که هم اکنون در برابر این بیماری انجام می شود تامین اکسیژن شریانی بیماران، درمان های حمایتی و کاهش التهاب است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، بهترین راه برای مقابله با کرونا ویروس را پیشگیری دانست و گفت: تهیه واکسن و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از راه های پیشگیری به این بیماری است که همگان باید در زمینه رعایت فاصله گذاری اجتماعی اهتمام ویژه داشته باشند.

وی با تاکید بر ضرورت استفاده از ماسک برای تمامی افراد جامعه، ‌عنوان کرد: بسیاری از افراد ممکن است ناقل بدون علامت باشند و از این طریق منجر به شیوع بالاتر بیماری شوند، لذا باید برای حضور در اجتماع از ماسک استفاده کرد.

انتهای پیام