ایسنا/گیلان معاون امور عمرانی فرماندار بندرانزلی از آماده باش ستاد مدیریت بحران انزلی در صورت بارش برف خبر داد و گفت: باید مصوبات ستاد بحران به درستی رصد و انجام شود.

بابک شکوهی راد در جلسه ستاد مدیریت بحران بندرانزلی که در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد، با اشاره به اینکه با توجه به تجربه های قبلی هنگام بارش برف بیشترین مشکل در محدوده تالاب و آبکنار و تالاب بوده است، اظهار کرد: بیشترین تمرکز ماشین‌آلات باید در حوزه غرب شهرستان باشد.

معاون عمرانی فرمانداری شهرستان بندرانزلی با تاکید بر اینکه نیروهای بسیج و سپاه در تجربه های قبلی بارش یاری رسان بودند، تصریح کرد: در اتفاقات امسال نیز در این بخش روی کمک این عزیزان در کنار سایر دستگاه ها حساب باز کردیم.

شکوهی راد با تاکید بر اینکه آرامش اذهان عمومی یک بخش از مدیریت بحران است، گفت: در تجربه های گذشته شاهد بودیم استقرار ماشین آلات در میادین شهر باعث دلگرمی مردم از این جهت که مسئولان آماده و پای کار هستند، شده بود.

وی با تاکید بر اینکه باید مصوبات ستاد بحران به درستی رصد و انجام شود، تاکید کرد: در غرب شهرستان مسئولیت کارها با راهداری است؛ هر چند ممکن است در طی عملیات و با توجه به میزان بارش ها نیروها جابجا شوند و حجم عملیات تغییر کند.

کاهش شدید دما و پیش بینی بارش برف

سحر صادقی، کارشناس هواشناسی نیز با اشاره به اینکه سامانه جدیدی که قرار است وارد استان شود از لحاظ دمایی فوق‌العاده پایین و سرد است، اظهار کرد: انتظار داریم این سامانه امشب از غرب وارد استان و از اوایل صبح فردا کل استان را در بر بگیرد.

وی افزود: با اُفت دما در این سامانه در مدار غربی و ارتفاعات بارش برف شروع شود و به طور متوسط هفت تا ۱۲ درجه در کل استان کاهش دما خواهیم داشت و البته در بعضی از نقاط کاهش دما بیش از این خواهد بود.

صادقی با بیان اینکه وزش باد شدید در انزلی برای چهارشنبه پیش بینی شده است، گفت: کاهش دما طی ۷۲ ساعت آینده در شهرستان خواهیم داشت و اوایل صبح فردا بارش به صورت باران آغاز خواهد شد ولی غروب و شب بارش برف و باران حتمی خواهد بود.

این کارشناس هواشناسی تصریح کرد: از ظهر و شب به دلیل کاهش دما در مدار غربی و جنوبی بارش قابل ملاحظه ای خواهیم داشت و با توجه به نقشه های هواشناسی انتظار برف در انزلی می رود، اما شدید نخواهد بود و انتظار نمی رود برای شهرستان انزلی بحران پیش بیاید.

صادقی با بیان اینکه برای کل جلگه مرکزی بین ۲۰ تا ۵۰ سانت برف پیش بینی می شود، تاکید کرد: بارش برف، برف و باران، کاهش دما همچنین وزش باد شدید برای فردا خواهیم داشت و این سیستم از ظهر پنجشنبه تضعیف شده و صبح جمعه انتظار داریم از استان به تدریج خارج شود.

کامبیز رضواندل، معاون خدمات شهری شهرداری بندرانزلی نیز در این نشست، اظهار کرد: مدیریت بحران شهرداری بندرانزلی آمادگی لازم را دارد و ۱۴ تیغه برفروب روی دستگاه ها نصب شده؛ همچنین دو دستگاه لودر، دو دستگاه گریدر، چهار دستگاه باب کت و دو خاور شن و نمک آماده شدند.

وی تصریح کرد: نیروها از غروب امروز تا پایان بحران آماده باش کامل هستند و شماره ۱۳۷ همچنین تلفن خدمات معاونت شهری شهرداری آماده پاسخگویی ۲۴ ساعته است.

روستاها آمادگی اسکان در راه ماندگان را دارند

اسماعیل قاسمی، بخشدار مرکزی شهرستان بندرانزلی نیز در ادامه عنوان کرد: تمهیدات لازم برای پیشگیری و مقابله با بحران برف را فراهم کردیم و این آمادگی را در روستاها داریم که در بارش برف در سطح روستا مشکلی نداشته باشیم.

وی افزود: هماهنگ شده دهیاران در سطح روستاها ستاد مدیریت بحران تشکیل دهند و با آغاز بارش برف در مساجد و مدارس و روستاهایی که خانه هلال دارند بخاری ها را روشن کرده و در صورت نیاز در راه ماندگان را ساماندهی کنند.

قاسمی با بیان اینکه در صورت نیاز در شرق انزلی پنج روستا با مدیریت منطقه آزاد برفروبی می شوند، گفت: در ارتباط با سوخت نانوایی ها تمهیدات لازم انجام شده؛ همچنین یک تصفیه‌خانه در سنگاچین داریم که نیاز به سوخت دارد و برای تامین سوخت مورد نیاز آن با شرکت نفت و اداره آب هماهنگ شده است.

موسی زنجانخواه، رئیس شورای شهر بندرانزلی نیز اظهار کرد: در زمان بارش برف شیب تند پل ولایت در سمت غازیان یکی از معضلات است که با بازگشایی پل قدیم این نقیصه را می‌توانیم رفع کنیم.

وی با تاکید بر اینکه انسجام فرماندهی در اینگونه عملیات ها مهم است و براساس تجربه پراکندگی ها می توانند نیروها و فرصت‌ها را هدر بدهد، تاکید کرد: اطلاع رسانی فعالیت ها می تواند تاب آوری مردم را بالا ببرد باید اطلاع‌رسانی آنقدر مفید باشد که مردم شرایط را بهتر درک کنند.

رئیس شورای شهر بندرانزلی تصریح کرد: حضور انجمن‌های مردم‌نهاد و خیرین در کنار سایر نهادهای حمایتی در مواقع بحران می‌تواند در حل مشکلات اقشار آسیب پذیر، راه‌گشا باشد.

انتهای پیام