لاهیجان – ایرنا – فرماندار لاهیجان با اشاره به فرآیند صدور پروانه ساخت در محدوده شهرها و روستاها و نحوه رسیدگی به تخلفات و تاکید بر اهمیت مقابله با ساخت و ساز غیر مجاز ،خواستار برخورد و مقابله جدی با ساخت و سازهای غیرمجاز در سطح شهرستان شد.

یونس محمودی روز دوشنبه در جلسه کارگروه پیشگیری و مقابله با ساخت و ساز غیرمجاز در شهرستان با تصریح بر شناسایی  تخلفات در اسرع وقت ، خواستار جلوگیری از پیشرفت ساخت و سازهای غیرمجاز شد.

وی خاطرنشان کرد: دستگاه های مربوطه با نگاه جامع و ایجاد رفتارهای بین بخشی، بایستی برای رفع مشکلات موجود در مورد تخلفات ساخت و ساز غیر مجاز با این موضوع مهم برخورد کنند .

وی افزود: افزایش نظارت دقیق بر فعالیت‌ها در حریم ها با افزایش گشت زنی ها، دقت و سرعت عمل در ارایه گزارش تخلفات، پیگیری و به نتیجه رساندن گزارش‌ها و مستندسازی فعالیت‌های انجام شده  باید مورد توجه قرار گیرد.

در ادامه این جلسه اعضا به بیان نقطه نظرات و اقدامات های انجام شده در راستای برخورد با تخلفات ساخت و ساز غیرمجاز پرداختند و در پایان بر  لزوم همکاری دستگاه قضایی بر تسریع در روند رسیدگی به تخلفات ساختمانی ، نظارت دقیق و جدیت شهرداران ، بخشداران و دهیاران در ارایه گزارش تخلفات در شهرها و روستاها، تسریع در روند بازنگری طرح هادی روستاها توسط بنیاد مسکن و پیگیری بخشداری ها در تخریب تفکیک های غیر مجاز در این شهرستان تاکید شد .

شناسایی افزون بر ۲هزار تخلف ساخت و ساز در  گیلان

معاون امور اراضی جهاد کشاورزی گیلان نیز بیان کرد: از ابتدای امسال تاکنون بیش از دو هزار مورد تخلف ساخت و ساز در گیلان شناسایی و پس از استعلام از مراجع ذیصلاح برای ۶۷۲ مورد از ساخت و سازهای خارج از طرح هادی پرونده تشکیل شد.

حسن گیلان پور با اشاره به وجود مشکلات متعدد در خصوص تغییر کاربری زمین‌ها در روستاهای گیلان، تصریح کرد: بیش از ۷۳۳ روستا نیازمند بازنگری طرح هادی روستایی است  و تا زمانی که اقدامات جامعی برای گیلان صورت نگیرد تغییر کاربری و ساخت و سازهای غیر مجاز ادامه دارد.

لاهیجان شهرستانی کشاورزی و معروف به شهر چای، ابریشم و برنج است و با جمعیتی بالغ بر ۱۶۷ هزار نفر در ۴۰ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان (رشت) قرار دارد.