رشت _ ایرنا_ رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: تاکنون حدود ٢٣ هزار تن کود مورد نیاز کشاورزان استان برای مصارف زراعی و باغی تامین شده ضمن اینکه روند برای تامین سالیانه کود گیلان ادامه دارد.

مسعود الماسی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : تاکنون نزدیک به ١٧ هزار تن کودشیمیایی بین شالیکاران و باغداران گیلان توزیع شده و این روند ادامه دارد و جای هیچ نگرانی نیست.

وی مصرف سالانه کود در گیلان برای مصارف زراعی و باغی را حدود ٧٠ هزار تن عنوان کرد و افزود: کود یکی از نهاده های مهم و همواره دغدغه کشاورزان بوده لذا ما به عنوان متولیان بخش مسئولیت تامین کود استان را داریم.  

رییس سازمان جهادکشاورزی گیلان بیان داشت: برای تامین کود تلاش زیادی صورت گرفته تا از واحدهای تولید کود در اقصی نقاط کشور نیاز  استان تامین شود.  

وی با اشاره به آغاز توزیع بذرهای گواهی شده برنج در گیلان از چند روز گذشته اظهار داشت: حدود ٢ هزار و ٢٠٠ تن بذرگواهی شده شامل هاشمی، گیلانه، رش و انام آماده توزیع است و کشاورزان می توانند با مراجعه به مراکز جهادکشاورزی و کارگزاری های اتحادیه تعاونی روستایی در مناطق مختلف استان برای دریافت این بذرها اقدام کنند.

الماسی با بیان اینکه امسال دولت برای کمک به کشاورزان ” کشاورز کارت”  را تدبیر کرده و آنان می توانند به مراکز جهادکشاورزی گیلان مراجعه و نسبت به دریافت کشاورز کارت برای بهره مندی از تسهیلات ارزان قیمت به منظور تامین نهاده ها اقدام کنند.

استان گیلان دارای ۳۱۴ هزار هکتار اراضی کشاورزی است، ۳۱۷ هزار نفر از مردم استان در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت هستند، برنج، چای، زیتون، پیله ابریشم، بادام زمینی، زیتون، فندق و مرکبات عمده ترین محصولات کشاورزی گیلان هستند.

استان گیلان دارای ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری است. برنج، چای، زیتون و بادام زمینی از عمده محصولات کشاورزی گیلان است.