رشت- ایرنا- سرپرست اداره هواشناسی دریایی بندرانزلی با بیان اینکه سواحل جنوبی دریای خزر در وضعیت هشدار سطح نارنجی قرار دارد، اظهار داشت:دریای خزر در روزهای پنجشنبه ، شنبه و یکشنبه مواج و همراه با وزش باد شدید پیش بینی شده است .

سحر صالح روز چهارشنبه در گفتگو با ایرنا اظهار داشت : این سامانه از غروب امروز چهارشنبه ۲۹ بهمن وارد استان گیلان شده و در این روزها وزش باد به حداکثر ۱۴ متر بر ثانیه در سواحل و در مناطق دور از دریا به ۱۸ متر بر ثانیه خواهد رسید .

وی ارتفاع موج را حداکثر ۵.۲ متر در سواحل و برای دور از سواحل ۵.۴  متر اعلام و اضافه کرد : آسیب دیدن قفس ها و پاره شدن تورهای صیادی ، احتمال غرق شدن قایق و شناورهای کوچک در این روزها وجود دارد .

منع تردد برای قایق های سبک و تفریحی ، منع فعالیت های شیلاتی ، ممانعت از ورود و خروج کشتی ها به بندر ، محدودیت تردد برای کشتیهای تجاری ، منع فعالیت های پشتیبانی صنایع فراساحلی از جمله توصیه های صالحی برای روزهای پر مخاطره آتی بود.

صالح از کلیه فعالان دریایی خواست برای مواجهه با خسارات احتمالی آماده باشند و خاطر نشان کرد : پس از اعلام هشدار سطح نارنجی بخشهای مختلف اجرایی ، کاربران و مخاطبان تخصصی و عمومی برای جلوگیری از خطرات آماده باشند تا احتمال بروز خسارات به حداقل ممکن کاهش یابد .

این سامانه در روز یک شنبه از استان گیلان خارج می شود .