رشت-ایرنا-استاندار گیلان در نشست با فرمانداران بر لزوم رصد منظم ساخت و سازها در حوزه های روستایی و شهری و جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز  تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گیلان؛  ارسلان زارع فرمانداران را به برگزاری جلسات مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز در بازه زمانی ماهانه در فرمانداری ها با حضور دادستان ها، فرماندهان نیروی انتظامی و سایر دستگاه های مرتبط و اجرای فوری و جدی احکام ماده ۹۹ و ۱۰۰ ملزم کرد.

مطابق ماده ۱۰۰ قانون شهرداری، مالکین املاک و اراضی که قصد انجام عملیات ساختمانی، یا هر اقدام عمرانی یا تفکیک اراضی در محدوده شهر یا حریم آن را دارند می بایست قبل از انجام هر عملیاتی از شهرداری پروانه اخذ نمایند. در غیر این صورت شهرداری می‌تواند از ساخت و ساز ساختمان های بدون پروانه یا مخالف مفاد پروانه بوسیله مأمورین خود اعم از آنکه ساختمان در زمین محصور یا غیرمحصور واقع باشد جلوگیری نماید.ماده ۹۹ نیز برای جلوگیری از تخلفات ساختمانی در خارج از محدوده شهر است.

وی خاطرنشان کرد: باید بسترسازی‌های لازم برای افزایش اعتماد و سرمایه اجتماعی صورت گرفته و خدمتگزاری به مردم به عنوان یک اصل مورد توجه باشد و لحظه ای ، از گره گشایی امور مردم غفلت نشود.

وی افزود: لازم است حضور میدانی فرمانداران برای بازدید از پروژه‌های عمرانی، تولیدی و اقتصادی با رعایت دستورالعمل های بهداشتی افزایش یابد و نظارت و رصد مستمر بازار کالا بویژه کالاهای اساسی، اقدام و از هرگونه رشد غیرمتعارف قیمت ها جلوگیری شود.

 زارع  ارتباط با بدنه فعال اجتماعی را موضوعی مهم خواند و افزود:ملاقات های چهره به چهره ، دیدار با احزاب و گروه های سیاسی و افراد ذی نفوذ، شوراهای اسلامی و همچنین سازمان های مردم نهاد به طور منظم انجام شود.

استاندار گیلان ادامه داد: همچنان بر تقویت گفتمان وحدت، همدلی، انسجام و وفاق تأکید دارم و باید تقویت امنیت و آرامش اجتماعی در جامعه  پیوسته مورد توجه باشد.

وی خاطرنشان کرد: باید برای امیدبخشی در راستای نشاط سیاسی و بهره گیری از ظرفیت گروه های مرجع، معتمدین و چهره های سیاسی در راستای امیدافزایی و اقناع افکار عمومی برنامه ریزی صورت گیرد.

وی با یادآوری در پیش بودن مهمترین رویداد سیاسی و اجتماعی که سال آینده انجام می شود، گفت: برگزاری انتخابات با سلامت و امنیت کامل، زمینه ساز افزایش اعتماد است و باید برای حضور گسترده مردم در این مشارکت بزرگ، بسترسازی های لازم صورت گیرد.

زارع در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر لزوم استفاده حداکثری بر اساس قانون برای تحقق شعار جهش تولید بیان داشت: این مهم در سایه برنامه ریزی های مناسب و هماهنگی دستگاه های ذیربط ، فعالان اقتصادی، بخش خصوصی و تعاونی ها صورت گیرد.

وی افزایش حضور میدانی فرمانداران، معاونان فرماندار و بخشداران بمنظور بازدید از پروژه‌های عمرانی، تولیدی و اقتصادی با رعایت دستورالعمل های بهداشتی را نیز مورد تأکید قرار داد و گفت: اجرای طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت های کرونایی، با کیفیت مطلوب ادامه یافته و تقویت شود.

وی خاطرنشان ساخت: ذخیره سازی کالاهای اساسی بویژه برای ایام عید نوروز و همچنین نظارت مستمر و رصد قیمت کالاها و خدمات بصورت روزانه انجام پذیرد ضمن آنکه باید نسبت به رصد مستمر بازار کالا بویژه کالاهای اساسی اقدام و از هرگونه افزایش غیرمتعارف قیمت ها در استان جلوگیری شود.

زارع طرح مدیریت پسماند روستایی را اقدامی اصولی برای مدیریت مسئله زباله عنوان و اضافه کرد: آموزش صحیح و تدوین برنامه های لازم جهت مدیریت پسماند، در دستور کار باشد چراکه در کنار فعالیت‌های عمرانی، نیازمند آموزش و مشارکت مردم هستیم تا اهمیت تفکیک زباله از مبدا به درستی تبیین و گام های جدی مدیریت زباله به ویژه در روستاها و تولید کمپوست برداشته شود.

نماینده عالی دولت در گیلان  یادآور شد: لازم است با کمک بخشداری ها، شهرداری ها و دهیاری ها نسبت به زیباسازی سیما و منظر شهری اقدامات لازم صورت پذیرد.

در این نشست هریک از فرمانداران نیز گزارشی از فعالیت های انجام شده در شهرستان ها در راستای برنامه های راهبردی توسعه ای استان بیان داشتند.

گیلان با دو و نیم میلیون نفر جمعیت از متراکم ترین استان های کشور و از کانون های تجارت و گردشگری شمال ایران بشمار می رود.