رشت- ایرنا- معاون بهره برداری و توسعه شرکت آب و فاضلاب گیلان گفت: از یک هزار و ۵۷۰ میلیارد ریال اعتبار تخصیص داده شده برای طرح‌های بازآفرینی شهری رشت؛ در مجموع ۵۰۰ میلیارد ریال جهت مشارکت در اجرای طرح‌های شرکت آب و فاضلاب استان اختصاص یافت.

علیرضا غیاثی غروب سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با موافقت ستاد بازآفرینی شهرستان رشت در مجموع ۵۰۰ میلیارد ریال جهت مشارکت در اجرای طرح‌های شرکت آب و فاضلاب شامل ۴۰۰ میلیارد ریال برای اجرای شبکه جمع آوری فاضلاب مناطق سحرخیز و گل‌ها و ۱۰۰ میلیارد ریال جهت احداث ایستگاه های پمپاژ  و خطوط انتقال تحت فشار و ثقلی مربوطه اختصاص یافته است.

وی افزود:  با موافقت ستاد بازآفرینی شهرستان رشت ساماندهی فاضلاب تولیدی مناطق ضلع جنوب تالاب عینک و  اجرای شبکه جمع آوری فاضلاب مناطق سحرخیز و گل های رشت توسط شرکت آب و فاضلاب استان گیلان اجرا خواهد شد .

وی خاطر نشان کرد: مسئولیت اجرای این پروژه ها پس از تخصیص اعتبارات مورد نیاز با شرکت آب و فاضلاب گیلان خواهد بود.

غیاث، مجموع اعتبارات مورد نیاز برای اجرای پروژه های یاد شده را یک هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال عنوان و تصریح کرد : سهم مشارکت اعتبارات ستاد بازآفرینی شهری در این امر حدود یک سوم خواهد بود و مابقی از اعتبارات طرح فاضلاب رشت و منابع درآمدی داخلی شرکت آب و فاضلاب تامین خواهد شد.

وسعت تالاب عینک حدود ۵۰ هکتار بوده که از مساحت آن تنها ۳۳ هکتار باقی مانده است. بخش وسیعی از این تالاب سال ۱۳۸۶ لایروبی و پاکسازی شده و دهها ملک خصوصی حاشیه آن نیز خریداری شده است، مجموعه تالاب عینک علاوه بر گردشگری از لحاظ اکولوژی و آبزی پروری اهمیت زیادی دارد.

پیشتر وسعت تالاب عینک در ضلع غربی شهر رشت واقع شده و در صورت ساماندهی می تواند نقش مهمی در گردشگری، اشتغالزایی و رونق اقتصادی رشت و استان گیلان داشته باشد.

از بدو تاسیس این شرکت در سال ۱۳۷۱ تاکنون تلاش شده با توجه به اعتباراتی که در اختیار است تاسیسات فاضلاب در شهرها و روستاهای مختلف استان احداث شود.