ایسنا/گیلان معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان ضمن انتقاد از فرهنگ غلط و غیر علمی زایمان‌های مناسبتی، در خصوص عوارض و تبعات آن برای سلامت مادر و نوزاد هشدار داد.

دکتر انوش دهنادی مقدم در جمع خبرنگاران با اشاره به خطرات زایمان های مناسبتی و عوارض و تبعات آن، اظهار کرد: اولین و مهمترین اثر در تاریخ مشخص و طبیعی تولد، ایجاد زایمان های زودرس و عوارض خطرناک آن برای سلامتی نوزادان و حتی مادر است.

وی با بیان اینکه انجام تولدهای تقویمی منجر به افزایش آمار زایمان به روش سزارین می شود، گفت: در این خصوص، معاونت‌های بهداشتی و درمان وزارت بهداشت مکاتباتی با دانشگاه‌ها داشته اند و بر این اساس، معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز به شدت با این مسئله برخورد کرده و همچنین در حوزه درمان نیز با بیمارستانها و پزشکانی که در این زمینه مرتکب قصور شده و برخلاف برنامه و سیاست های اجرایی وزارت بهداشت در حوزه ترویج زایمان های طبیعی و کاهش سزارین های الکتیو اقدام کنند، مطابق دستورالعمل ها برخورد می کنند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به مناسبت تاریخ ۹۹/۹/۹ افزود: مادران باید بدانند که با توجه به پاندمی کووید ۱۹، چنین زایمان هایی با احتمال خطر چند برابر مواجه خواهند بود، در حالی که بیمارستان ها و سیستم بهداشت و درمان کشور این روزها با مشکلات و بار ناشی از پاندمی کرونا دست و پنجه نرم می کنند و معضل و نگرانی تولدهای مناسبتی مسئله دیگری است که می تواند در کنار تهدید سلامت نوزاد و مادر به افزایش فشار کار بیمارستان ها در این تاریخ منجر شود و این نیز یک فرهنگ غلط و غیر علمی است.

دهنادی مقدم تاکید کرد: اگر تعداد متعارف این سزارین ها، عارضه‌ای برای مادر و جنین ایجاد کند، دانشگاه علوم پزشکی گیلان به عنوان مدعی العموم شاکی خواهد شد.

انتهای پیام