ایسنا/گیلان رئیس پلیس راه گیلان از اعمال قانون بیش از ۱۷۸ هزار راننده متخلف به دلیل عدم استفاده از کمربند ایمنی در گیلان خبر داد و گفت: بستن کمربند ایمنی یک ضرورت انکارناپذیر است.

سرهنگ جاور صفاری در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر اظهار کرد: در ایران برای نخستین بار قانون استفاده اجباری از کمربند ایمنی در سال ۱۳۷۶ از سوی مجلس شورای اسلامی تصویب و آیین‌نامه اجرایی آن در سال ۱۳۸۴ به تصویت هیئت وزیران رسید و از تاریخ یک مهر ۱۳۸۴ اجباری شدن استفاده از کمربند ایمنی به اجرا گذاشته شد.

این مقام انتظامی با بیان اینکه کمربند ایمنی از برخورد سر و صورت به شیشه جلو و پرتاب راننده به خارج از خودرو در تصادفات جلوگیری می‌کند، افزود: کمربند ایمنی با پخش کردن نیروی ضربه در سطح وسیعی از بدن و افزایش زمان تاثیر نیروی آن از میزان جراحات به شکل چشمگیری می‌کاهد.

وی با تاکید بر اینکه در تصادفات جاده‌ای نبستن کمربند ایمنی اصلی‌ترین عامل افزایش میزان مرگ و میر است، تصریح کرد: استفاده از کمربند ایمنی، احتمال مرگ و میر سرنشینان جلوی خودرو را ۶۳ درصد و سایر شرنشینان را ۳۷ درصد کاهش می‌دهد.

رئیس پلیس راه استان گیلان بستن کمربند ایمنی را یک ضرورت انکارناپذیر قلمداد کرد و گفت: کارآمد بودن کمربند ایمنی در همه دنیا به اثبات رسیده و نباید لحظه‌ای نسبت به استفاده از آن تردید کرد.

این مقام انتظامی با بیان اینکه از ابتدای سال‌جاری تا پایان دی ماه طرح‌های برخورد با تخلفات اجرایی شده است، گفت: ۱۷۸ هزار راننده متخلف به دلیل عدم استفاده از کمربند ایمنی در محورهای برون شهری استان گیلان اعمال قانون شده‌اند.

سرهنگ صفاری در پایان کمربند ایمنی را وسیله‌ای مفید، مناسب و ضروری برای پیشگیری از حوادث رانندگی عنوان کرد و افزود: رعایت قوانین و مقررات و احترام به حق تقدم دیگران می‌تواند از آسیب‌های جانی و مالی ناشی از تصادفات جلوگیری کند.

انتهای پیام