رشت-ایرنا- استاندار گیلان با بیان این که عادی انگاری شرایط کرونایی تهدیدی برای سلامتی عمومی است بر ضرورت رعایت جدی‌ توصیه‌های بهداشتی توسط همه آحاد جامعه به‌ویژه در مناطق پرخطر (نارنجی) تأکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گیلان؛  ارسلان زارع روز شنبه در جلسه ستاد استانی مدیریت کرونا با قدردانی از مردم قدرشناس ایران اسلامی و گیلان سرافراز در جشن بزرگ ملی چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی.

وی خاطرنشان کرد: زنجیره انتقال بیماری با مورد توجه قرار دادن اصل پیشگیری، مقابله همگانی و همکاری عمومی قطع می‌شود.

استاندار گیلان در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه آخرین هفته بهمن ماه را در حالی آغاز می‌کنیم که همچنان هفت شهرستان استان در شمار مناطق پرخطر (نارنجی) کرونایی هستند، افزود: کاهش نیافتن شهرستان های با وضعیت نارنجی، به مثابه هشداری برای همه است که مراقبت دقیق‌تر و بیشتری در زمینه توجه به توصیه های بهداشتی انجام دهند.

وی اظهار داشت: از عموم مردم استان به ویژه ساکنان مناطق نارنجی و زرد درخواست می کنیم با در پیش گرفتن رفتارهای صحیح اجتماعی مطابق با توصیه های کادر درمان، زمینه‌ساز بهبود وضعیت شهرستانهایشان به لحاظ شیوع ویروس کرونا و تغییر رنگ به شرایط آبی شوند.

زارع بهترین راه مقابله با همه گیری ویروس را براساس نظر متخصصان و کارشناسان بهداشتی، پیشگیری عنوان و تصریح کرد: تحقق پیشگیری نیز الزاماتی دارد که استفاده از ماسک، رعایت فاصله ‌گذاری اجتماعی، شستن منظم دست ها، کاهش ترددها و پرهیز از شکل گیری و حضور در تجمع‌ها اصلی‌ترین آنهاست و محدود به گیلان و ایران نیز نیست.

وی با یادآوری اینکه کاهش رعایت پروتکل‌ها موجب افزایش آمار مبتلایان و تعداد فوتی‌ها می شود و این زنجیره، مدیریت و مقابله با بیماری را دشوار می‌سازد، اظهار داشت: راهکارهای کاهش مراجعه‌های عمومی به دستگاه ها و نهادهای خدمات رسان به ویژه بانک ها در بستر دولت الکترونیک به خوبی گسترش یافته است.

نماینده عالی دولت در گیلان متذکر شد:  با توجه به در پیش بودن روزهای پایانی سال و احتمال افزایش مراجعات به اداره ها و نیز اصناف، انتظار دارم اداره کل ارتباطات و فنآوری اطلاعات، سریع‌تر این امکان را فراهم کرده و صدا و سیما و کارگروه رسانه و فضای مجازی نیز ضمن اطلاع رسانی این مهم، درباره نقش کاهش ترددهای غیرضروری در حفظ سلامت جامعه، آگاهی افزایی کنند.

زارع همچنین با تقدیر از تمامی دست اندرکاران برگزاری آیین ها، جشن ها و مراسم روز ۲۲ بهمن از جمله شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، فرمانداران، شهرداران، سپاه، نیروی انتظامی، بسیجیان، صدا و سیما ، رسانه ها و مردم افزود: مشارکت هوشمندانه مردم در برگزاری مراسم متفاوت جشن پیروزی انقلاب، نشان داد سعی و تلاش بیگانگان در ناامیدکردن مردم، نتایجی نداشته و تنگناهایی همچون کرونا نیز مانعی در اظهار وفاداری به آرمان های امام (ره) و انقلاب نیست و با رعایت الزامات مورد تاکید متخصصان بهداشتی؛ چهل و سومین سال پیروزی انقلاب اسلامی را گرامی داشتند.

استاندار گیلان همچنین با تبریک فرارسیدن ماه رجب و سالروز میلاد امام محمدباقر (ع) گفت: آن امام همام که لقبش باقرالعلوم است؛ نماد آسمانی علم و دانش الهی بود.

در این جلسه هریک از رئیسان کارگروه های ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا گزارش هایی از اقدامات صورت گرفته در جهت مقابله با این بیماری ارائه کردند.