ایسنا/گیلان رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، ماهیت انقلاب ها را وابسته به افراد، اهداف، ریشه ها و عوامل شکل دهنده و شعارهای مردم دانست و خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی اختصاص به فرد یا گروه خاصی ندارد و ماهیت آن صد درصد مردمی است،

آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری در ویژه برنامه تلویزیونی سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در رشت، با اشاره به گذشت ۴۲ سال از پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره)، اظهار کرد: مردم با تمام وجود به این شخصیت الهی عشق می ورزیدند و با قدم گذاشتن در راه خدا به پیروزی رسیدند.

وی با بیان اینکه در قرآن سخن از نعمت های الهی به میان آمده است، افزود: دفع خطر دشمن، امدادهای غیبی الهی و آزادی سه نعمتی است که در قرآن به آنان اشاره شده است.

امام جمعه موقت قم، نعمت خداشناسی، پیامبرشناسی، امام شناسی و ولایت شناسی را از دیگر نعمت های الهی دانست و تصریح کرد: مردم ایران مردمی مومن و متدین هستند و خداوند همه این نعمت ها را نصیب ما کرده، اما انقلاب اسلامی در طول ۴۲ سال گذشته زمینه ساز سه نعمت مهم الهی است.

آیت الله حسینی بوشهری، با اشاره به نقش مردم در دفع خطر دشمن، امدادهای غیبی الهی و آزادی در پرتو این انقلاب بزرگ و تاریخی، عنوان کرد: در طول ۴۲ سال گذشته با وجود همه نامهربانی هایی که از سوی دنیای استکبار علیه انقلاب انجام گرفته، دستاوردهای چشمگیر و قابل توجهی داریم.

وی با بیان اینکه دشمنان خواب های زیادی برای انقلاب دیده بودند، خاطرنشان کرد: این مردم اجازه ندادند خواب های دشمن علیه انقلاب تعبیر شود و نقشه های آنان جنبه اجرایی و عملیاتی پیدا کند.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با اشاره به دشمنی دنیای استکبار و جبهه طاغوت با اسلام و قرآن و دین و معنویت، اضافه کرد: دشمنان قصد نابودی اسلام و قرآن را داشتند و می خواستند انقلابیون را دستگیر و تبعید و اعدام کنند و کار انقلاب را به پایان برسانند، اما خداوند خطر دشمن را دفع کرد و اجازه خدشه وارد شدن به انقلاب را نداد.

وی مردم گیلان را دارای سابقه دینی و انقلابی دانست که به علما و دانشمندان و قهرمانان و شهدای خود افتخار می کنند و گفت: گیلان ۶۳ شهید قبل از انقلاب و هشت هزار شهید دوران دفاع مقدس دارد.

آیت الله حسینی بوشهری، شرط بهره مندی از نعمت های الهی را تقوا، پرهیزکاری، ایمان و خداترسی دانست و خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی در سایه ایمان و تقوای مقتدای خود به پیروزی رسید. به تعبیر علامه مطهری، امام خمینی(ره) مظهر ایمان به خدا، ایمان به هدف، ایمان به مسیر و ایمان به امت است.

وی ادامه داد: امام خمینی(ره) با تمام وجود خدا را باور داشت، به هدفش معتقد بود، به راهی که برای رسیدن به هدفش انتخاب کرده بود، باور داشت و به ملتش تکیه کرد و می دانست که در سایه عنایات الهی و استقامت مردم در این مسیر مقدس، پیروزی حتمی است.

امام جمعه موقت قم، تقوا را عامل پیروزی انقلاب دانست و گفت: باقی ماندن این پیروزی و استمرار حرکت انقلابی ملت ایران نیز در سایه تقوا و توکل بر خداست.

آیت الله حسینی بوشهری، با بیان اینکه کیسینجر به عنوان مغز متفکر آمریکا به ناتوانی خود در شناخت امام خمینی(ره) اذعان می کند، متذکر شد: بنا به گفته کیسینجر، امام با آن معنویت خود تمام برنامه های محاسباتی آمریکا را بر هم زد و فرصت تصمیم گیری را از آنان گرفت.

وی قرآن را یک حقیقت جاری و ساری در تاریخ دانست و خاطرنشان کرد: همانگونه که خداوند موسی و قومش را از سلطه فرعون نجات داد و به آنان آزادی بخشید، در زمان روح الله موسوی خمینی نیز نعمت آزادی را به ملت ایران ارزانی داشت و طاغوت را کنار زد. مستشاران آمریکایی در خیابان های ما قدم می زدند و برخورد توهین آمیزی با مردن داشتند لذا خطر دشمن دفع و نعمت استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی به ما داده شد.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با بیان اینکه روزهای انقلاب سرشار از امدادهای غیبی الهی است، یادآور سد: در جریان طوفان شن طبس و هشت سال دفاع مقدس شاهد امدادهای الهی بودیم و دشمنان اسلام و انقلاب را یکی پس از دیگری به زباله دان تاریخ فرستادیم و یک بسیجی و یک شهید ما مانند حججی و سلیمانی حماسه ها آفریدند و امروز منطقه در اختیار جبهه مقاومت است.

آیت الله حسینی بوشهری، با اشاره به انطباق قرآن با شرایط مختلف جوامع در عصرهای گوناگون، عنوان کرد: براساس آیه «إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَومٍ حَتّیٰ یُغَیِّروا ما بِأَنفُسِهِم»، اگر مردم قدم در راه انقلاب نمی گذاشتند، مدد الهی نمی رسید و دشمن دفع نمی شد و نعمت آزادی را به دست نمی آوردیم. در واقع خداوند ملت ایران را در همه جبهه های نابرابر با دشمن به پیروزی رسانده است.

وی با بیان اینکه در طول ۴۲ سال گذشته با تحریم اقتصادی و جنگ تحمیلی و شبیخون فرهنگی مواجه بودیم، تصریح کرد: دشمن همه این توطئه ها را به راه انداخت تا مردم را از انقلاب و امام و رهبری جدا کند، اما خودمان خواستیم که این مسیر را ادامه دهیم لذا تحریم های فلج کننده را دنبال می کند تا ببیند انقلابی ها هنوز خواهان انقلابشان هستند یا نه!

امام جمعه موقت قم، از مردم خواست تحت تاثیر تبلیغات دشمن علیه انقلاب قرار نگیرند و گفت: خداوند نعمت نظام مقدس جمهوری اسلامی را در اختیار مردم قرار داده، اما به کارکردها نیز نگاه می کند و اگر مسئولان، نهادهای انقلابی و مردم ناسپاسی کنند، این نعمت را از دست خواهیم داد.

وی ماهیت انقلاب ها را وابسته به افراد، اهداف، ریشه ها و عوامل شکل دهنده و شعارهای مردم دانست و خاطرنشان کرد: برخی از انقلاب ها کارگری هستند و یا در طبقه خاصی رخ می دهند، اما انقلاب اسلامی اختصاص به فرد یا گروه خاصی ندارد و مرد و زن و کودک و روحانی و دانشجو و ارتشی و سرباز و… همه پای کار آمدند لذا ماهیت انقلاب اسلامی صد درصد مردمی است و اگر ملت ایران دلگرم بمانند، این انقلاب ماندنی است.

آیت الله حسینی بوشهری، ظلم ستیزی، ذلت ناپذیری، احقاق حقوق ستم دیدگان و جلوگیری از فساد را مهمترین ریشه انقلاب دانست و اضافه کرد: انقلاب اسلامی با استبداد خشن دستگاه طاغوت مقابله کرد و فریاد اسلام خواهی را سر داد. در آن زمان بیگانگان در کشور همه کاره بودند، اما ملت می خواست روی پای خودش بایستد و استقلال داشته باشد.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، دستاوردهای انقلاب اسلامی را برای دنیای امروز باورنکردنی دانست و یادآور شد: با وجود تحریم های شدید، در مقابل کرونا عملکرد قابل قبولی داشتیم و آماده ساخت واکسن هستیم. متاسفانه دستاوردهای انقلاب در عرصه های پزشکی، فناوری هسته ای، نانوتکنولوژی، سلول های بنیادی و موشک های نقطه زن تحت الشعاع تبلیغات دشمن قرار گرفته و مردم باید بدانند که قبلا کجا بودیم و امروز کجا هستیم.

وی از مسئولان خواست با همتی بلند گره از مشکلات روزمره مردم باز کنند و گفت: عظمت این انقلاب در پرتو اسلام و قرآن به وجود آمده و وجود مشکلات نباید ما را از دستاوردها غافل کند.

انتهای پیام