رشت – ایرنا – استاندار گیلان با بیان اینکه طی امسال بیش از ۴۱ پروژه اقتصاد مقاومتی برای استان تعریف شده است، گفت: این پروژه ها هم اکنون به طور میانگین بیش از ۷۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

 ارسلان زارع سه‌شنبه شب در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان گیلان با حضور محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه با تبریک سالروز پیروزی غرورآفرین انقلاب اسلامی ایران اظهار داشت: از پروژه های اقتصاد مقاومتی سال ۹۹ تاکنون هشت مورد به بهره برداری رسیده که تعدادی از آنها در دهه فجر به بهره برداری شده است.

وی تصریح کرد: در فاصله هفته دولت تا دهه فجر امسال نیز با تلاش های موثر خدمتگزاران ۸۹۵ پروژه عمرانی و اقتصادی با اعتباری بالغ بر چهار هزار و ۸۱۱ میلیارد تومان با مشارکت بالای بخش خصوصی و اشتغالزایی مستقیم برای یک هزار و ۲۲۱ نفر به انجام رسید و افتتاح شد.

وی با بیان اینکه برای سال ۱۴۰۰ نیز ۳۰ پروژه اقتصاد مقاومتی توسط دستگاه ها تعریف شده است، خاطرنشان کرد: دستگاه ها موظفند آن دسته از پروژه هایی که به سال آتی منتقل می شوند را در نخستین ماه های سال به بهره برداری برسانند.

زارع همچنین از تعریف ۸۳ پروژه جهش تولید استان با نیاز تسهیلاتی ۸۸۹ میلیارد تومان خبر داد و  اظهار داشت: این پروژه ها به ۴۰ میلیارد تومان یارانه با سود سه درصد که مورد استقبال کارآفرینان قرارگرفته، نیاز دارد که تسریع در ابلاغ و تخصیص یارانه ها مورد انتظار است.

استاندار گیلان به امضاء تفاهم نامه جهش تولید توسط بانک ها نیز اشاره کرد و ضمن قدردانی از همراهی موثر آنها بر ضرورت تسریع در پرداخت تسهیلات و اجرایی شدن پروژه ها تأکید کرد.

وی تصریح کرد: تلاشها و جدیت برای به مرحله آبگیری رساندن سد پلرود در خردادماه سال ۱۴۰۰  ادامه دارد و  اجرای موفق سدهای لاستیکی به عنوان تجربه ای ارزنده در استان محسوب می شود که امید است تأمین اعتبارات مورد نیاز در سال آینده نیز استمرار داشته باشد.

زارع  گفت: همچنین در خصوص احداث سد لاسک با مشارکت انتفاعی بانک های عامل براساس درخواست وزارت نیرو بررسی هایی صورت گرفته است.

  وی پسماند را یکی از چالش های استان خواند و بیان کرد: با پیگیری های صورت گرفته در حوزه مدیریت پسماند ضرورت دارد پیمانکاران و شهرداری ها به ویژه در مرکز استان  پیگیری  و اهتمام بیشتری داشته باشند.

وی با اشاره پیشرفت خوب پروژه راه آهن رشت-کاسپین در هفته های اخیر و تأمین مصالح مورد نیاز گفت: برای تامین مصالح مورد نیاز این پروژه ها نگرانی نداریم و تکمیل باقیمانده آزادراه منجیل- رودبار نیز برای بهره برداری درموعد مقرر در حال انجام است.

استاندار گیلان با بیان اینکه کتابخانه مرکزی رشت هم تقریبا تکمیل شده است، ادامه داد: برای تجهیزات این کتابخانه و بهره برداری در بهار سال ۱۴۰۰، ۳۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز  است.