رشت – ایرنا – نماینده ولی فقیه در استان گیلان گفت: مهمترین هدف ورزش ، ایجاد نشاط، آرامش و اخلاق مداری است.

آیت الله رسول فلاحتی روز سه شنبه در همایش جامعه ورزش  به مناسبت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی  اظهار داشت: ورزش یعنی ایجاد نشاط ، آرامش ، اخلاق و منش جوانمردانه زیستن  و جامعه ای که در این مسیر به امر ورزش بپردازد ، بی نیاز از بسیاری از داروها خواهد بود.

وی  افزود: البته ورزش در دو بخش همگانی و همچنین قهرمانی و پهلوانی انجام می شود که در بخش همگانی، باید ورزش برای افراد ایجاد نشاط و آرامش داشته باشد و همه باید به امر ورزش بپردازیم و حتی من نیز  با توجه به کارهای زیادی که دارم، اما هر روز حداقل ۴۰ دقیقه به امر ورزش می پردازم.

وی ادامه داد: اولین هدف ورزش این است که سلامتی و آرامش را به همراه داشته باشد و اگر ورزش از خصلت های اخلاقی به دور باشد ، به طور حتم نمی تواند ایجاد آرامش کند و همچنین نمی تواند در جامعه مثمرثمر باشد.

نماینده ولی فقیه در استان گیلان اضافه کرد: بخش دوم ورزش نیز شامل ورزش قهرمانی و پهلوانی است که در این بخش ورزشکاران به صورت حرفه ای فعالیت می کنند تا در میادین مختلف حضور یافته و بدرخشند و با درخشش خود، مقام کسب کنند.

آیت الله فلاحتی خاطرنشان کرد: البته جوانان ، نوجوانان و سایر ورزشکاران که در بخش قهرمانی به امر ورزش مشغولند ، هنگامی که نتیجه را واگذار می کنند نباید احساس شکست کنند ، بلکه باید با تلاش و کوشش تمرین خود را بیشتر کنند تا بهترین نتیجه را کسب کنند.

امام جعمه رشت در ادامه به وضعیت ورزش کشور اشاره و تصریح کرد: خوشبختانه ما ورزشکاران بسیار زبده و خوبی در رشته های مختلف داریم اما در طراز این ورزشکان نوجوان و جوان، متاسفانه ورزشگاه های مناسبی را نداریم و نتوانستیم ورزشگاه های خوبی را احداث کنیم.

وی افزود: البته هم اینک ورزش در جهان به خصوص در رشته پرطرفدار فوتبال، تحت سلطه سیاستمداران قرار گرفته و این سیاستمداران در خیلی از مسابقات دخالت می کنند اما باید کاری کرد که ورزش از سلطه سیاستمداران خارج و روح پهلوانی و جوانمردی در آن دمیده شود.

نماینده ولی فقیه در گیلان همچنین به تیمهای فوتبال این استان نیز اشاره و اظهار کرد: از تیمهای فوتبال گیلان نیز عذرخواهی می کنم که تاکنون نتوانستم از نزدیک نظاره گر بازی آنها باشم اما نتایج تیمهای گیلانی را در لیگ های مختلف دنبال و پیگیری می کنم.     

در همایش جامعه ورزش گیلان که به مناسبت گرامیداست چهل و دومین سالگرد پیروزی انقاب اسلامی در مجموعه ورزشی شهید عضدی رشت ، آیت الله رسول فلاحتی نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت، مسئولان اداره ورزش و جوانان گیلان، روسای هیات های ورزشی ، ورزشکاران ، مربیان ، داوران و پیشکسوتان رشته های مختلف ورزشی حضور داشتند. 

در همایش جامعه ورزش گیلان ، ورزشکاران رشته های ورزش های زورخانه ای و پهلوانی، کونگ فو ، انجمن ورزشهای رزمی ، کاراته ، اسکیت ، دوچرخه سواری ، موتورسواری و همچنین گروه عاج فیل از رشته بسکتبال با لباس و تجهیزات مخصوص رشته ورزشی خود، حرکات نمایشی اجرا کردند.

همچنین در جریان این همایش از تابلو فرش ” تار و پود دل ” که توسط محمد محمدی تکواندوکار پیشکسوت و ناشنوای گیلانی و منقش به آیات قرآن کریم بافته شد ، توسط نماینده ولی فقیه در گیلان و مدیرکل اداره ورزش و جوانان این استان رونمایی شد.

تجلیل از خانواده های شهدای مدافع حرم استان گیلان و همچنین تجلیل و تقدیر از تعدادی از ورزشکاران پیشکسوت این استان ، از دیگر برنامه های همایش جامعه ورزش استان گیلان بود. 

 گیلان با دو و نیم میلیون نفر جمعیت و حدود ۱۲۰ هزار ورزشکار سازمان یافته از کانونهای ورزش،  خاصه در رشته های فوتبال، رزمی و قایقرانی و  جزو سه استان برتر کشور در زمینه برخورداری از ورزشکاران سازمان یافته است و به عنوان استانی با فرهنگ بالای ورزشی شناخته می شود.

هم اینک وسعت اماکن ورزشی گیلان حدود یک میلیون و ۳۱۵ هزار متر مربع است و  حدود ۱۴ هزار مربی در رشته های مختلف دارد.