رشت – ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان از آبگیری بیش از ۷۰ درصد سد سفید رود و ۹۶ درصد سد شهر بیجار تا زمان حاضر خبر داد.

وحید خرمی عصر دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تاکنون ۷۵۶ میلیون متر مکعب آب پشت سد سفید رود ذخیره شده که بر اساس آمار دریافتی؛ ورودی آب به سد سفیدرود در حال حاضر ۹۴ متر مکعب بر ثانیه و خروجی آن ۶ متر مکعب بر ثانیه است.

وی با بیان اینکه این میزان آبگیری معادل ۷۰ درصد ظرفیت سد می باشد،  افزود :این سد به عنوان بزرگ‌ترین سد مخزنی گیلان در حال حاضر آب کشاورزی مورد نیاز ۱۷۲ هزار هکتار از مجموع ۲۳۸ هزار هکتار شالیزارهای استان را تامین می‌کند که روی رودخانه سفیدرود و در پایین دست محل تلاقی دو رودخانه قزل اوزن و شاهرود در ۷۵ کیلومتری جنوب شهر رشت و در مجاورت شهر منجیل احداث شده است .

وی همچنین به اهمیت سد شهر بیجار بعنوان دیگر سد بسیار مهم گیلان نیز اشاره و  تصریح کرد: سد شهر بیجار تامین کننده آب آشامیدنی ۷۰ درصد جمعیت گیلان است که تاکنون ۹۶ میلیون متر مکعب آب در مخزن خود ذخیره کرده است.

خرمی با بیان اینکه ورودی و خروجی این سد ۶ متر مکعب بر ثانیه است ، افزود: سد شهر بیجار با ۹۲ درصد آبگیری در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

سد مخزنی شهر بیجار (آیت الله بهجت) در ۳۵ کیلومتری شهر رشت و بر روی رودخانه زیلکی با آب بسیار مناسب به لحاظ کیفی واقع شده و از نوع سنگریزه ای با رویه بتنی CFRD بوده و ارتفاع آن از پی ۹۰.۵ متر، طول تاج ۴۳۷ متر و عرض تاج آن ۱۱ متر می باشد حجم کل مخزن، ۱۵۰مترمکعب و حجم آب قابل تنظیم سالانه ۱۶۵ میلیون مترمکعب است.  

 سد مخزنی شهر بیجار(آیت الله بهجت) نخستین سد پس از پیروزی انقلاب اسلامی است که در استان گیلان به بهره برداری رسیده و برای تامین آب شرب دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر ظرفیت دارد.