رشت – ایرنا – مدیرکل اجرایی زکات کمیته امداد کشور گفت: با توجه به همت تمامی اقشار مردم، امسال یکهزار و ۱۰۰ میلیارد تومان زکات طی ۱۰ ماهه اخیر در کشور جمع آوری شده که مجموع زکات جمع آوری شده طی سال گذشته ۶۵۰ میلیارد تومان بوده است.

محمدطاها مهری روز دوشنبه در حاشیه توزیع ۱۰ هزار بسته معیشتی توسط شورای زکات گیلان اظهار داشت: ۸۰ درصد این مبلغ در امور فقرا شامل کمک معیشت، کمک هزینه تحصیلی کمک هزینه درمان، تهیه جهیزیه برای نوعروسان، و تعمیر مسکن مددجویی هزینه شده است و ۲۰ درصد از زکات برای عمران و آبادانی مناطق محروم و امور عام المنفعه استفاده می شود.

وی با اشاره به این که  هم اینک شاهدیم  در گیلان ۱۰ هزار بسته معیشتی توسط روستاهای این استان تهیه و  بین خانواده های نیازمند همان روستاها توزیع می شود، خاطرنشان کرد: می توانیم  گیلان را به عنوان الگو در زمینه زکات روستایی معرفی  و در سایر نقاط  نیز وجه دریافتی هر روستا را بین نیازمندان همان روستا توزیع کنیم و این الگو را در سراسر کشور اجرا کنیم.

وی در ادامه بیان کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا در جامعه ، افرادی کسب و کار خود را از دست داده و تعدادی  از کسب و کارها نیز تعطیل شد که با دستور حضرت امام نسبت به مواسات و کمک مومنانه، مردم پای کار آمدند.

وی ادامه داد: این امر باعث شد،  تا هر فردی که می تواند به همنوع خود کمک کند و در این راستا، میلیونها بسته معیشتی بین نیازمندان و افراد آسیب دیده از ویروس کرونا توزیع شده است.

مدیرکل اجرایی زکات کمیته امداد کشور به اهمیت پرداخت زکات در جامعه اشاره و خاطرنشان کرد: زکات باعث می شود تا فقر از جامعه برچیده شود چون در این امر خیرخواهانه، کمک افراد خیرخواه به سایر افراد نیازمند انجام می شود.    

در آیین توزیع ۱۰ هزار بسته معیشتی که روز دوشنبه توسط شورای زکات گیلان برگزار شد، حجت الاسلام محمدطاها مهری مدیرکل امور اجرایی زکات کمیته امداد کشور ، آیت الله رسول فلاحتی نماینده ولی فقیه در گیلان و مسئولان کمیته امداد این استان حضور داشتند.