آستارا – ایرنا – ۱۹ طرح آموزشی و ورزشی در حوزه آموزش و پرورش و ۱۱ خانه هلال‌احمر در حیطه دهیاری‌ها، به مناسبت دهه مبارک فجر با حضور مسئولان در آستارا به بهره‌برداری رسید.

به گزارش خبرنگار ایرنا معاون اجرایی اداره کل نوسازی مدارس گیلان روز شنبه در آئین بهره برداری از طرح های آموزشی در مدرسه روستای تلخان آستارا بیان کرد: برای احداث دبستان دو کلاسه پاسدار شیری حیاطی با ۶۰ مترمربع و دبستان دو کلاسه میرزا کوچک خان تلخان با ۵۶ متر مربع زیربنا، استانداردسازی سیستم گرمایشی ۱۶ مدرسه و زمین چمن مصنوعی فوتبال به مساحت ۴۰۰ متر مربع در مدرسه فارابی ۲۷ میلیارد و ۲۸۰ میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.

کیوان رودسری افزود: همچنین با اعتبار یاد شده بخاری های نفتی مدارس روستاهای خلیله سرا، سیج، دگیرمانکشی، آق مسجد، گیلده، مشند، شونده کش کانرود، خان حیاطی، باغچه سرا، عنبران و ویرمونی جمع آوری و پکیچ و شوفاژ جایگزین شده است.

سجاد موسوی مدیر آموزش و پرورش آستارا هم گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، در این شهرستان ۵۶ مدرسه، ۱۰ واحد نمازخانه و پنج طرح ورزشی در محیط های آموزشی ساخته و مدارس کانکسی جمع آوری و مدارس پیش ساخته بنتی جایگزین شده است.

 رئیس جمعیت هلال احمر آستارا هم در آئین افتتاح خانه های هلال دهیاری ها در بخش لوندویل گفت: برای ساخت ۱۱ خانه هلال و تامین تجهیزات امدادی آنها بالغ بر ۷۸۰ میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.

حسین خورشیدی افزود: آستارا دارای ۱۸ خانه هلال است و به علت اینکه هنگام حوادث طبیعی، مناطق روستایی بیشتر از شهرها در معرض آسیب هستند، خانه های هلال در پیشگیری از آسیب ها نقش ویژه دارند و گروه های امداد و داوطلب هلال احمر در آنها حضور دارند.

عباس صابر فرماندار آستارا هم گفت: دهیاری ها در گسترش ارتباطات اجتماعی نقش محوری دارند و از ایجاد خانه های هلال در دهیاری ها استقبال می کنیم و جذب و ساماندهی روستائیان در قالب امور جوانان و داوطلبان هلال احمر مدنظر شوراها و دهیاران باشد.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده است.