رشت – ایرنا – رئیس قوه قضائیه، اقتدار در اجرای قانون، مدبرانه عمل کردن و با مردم مهربان بودن را لازمه ویژگی های قضات خواند و گفت: مردم باید بدانند دستگاه قضایی پناه آنان است و در حین گرفتاری به آنها کمک کرده و برگرفتاری آنها نیافزاییم.

حجت الاسلام والمسلمین محمد ابراهیم رئیسی عصر پنجشنبه در سفر یک روزه خود به گیلان در دیدار با قضات و کارمندان دادگستری گیلان با تأکید بر ضرورت کرامت انسانی در کنار سرعت و دقت در رسیدگی به پرونده ها گفت:  لازمه اقتدار بد اخلاقی نیست و باید با خلق نیکو  با مردم رفتار کرد.

وی با بیان اینکه دستگاه قضایی باید مقتدرانه و با تدبیر عمل کرده و با مردم مهربان باشد؛ بر اهمیت و  ضرورت اجرای عدالت در جامعه نیز تاکید کرد و گفت: هیچ امری به میزان عدل مورد تاکید نیست و مفهومی به گستردگی عدالت در فرهنگ دینی جامعه ما وجود ندارد.
وی عدل را صفت ذات حق عنوان و بیان کرد:  موضوعاتی همچون خلقت،   امامت، نبوت و معاد در کنار عدالت بیان می شود و وقتی از فرج بحث می کنیم مهمترین بحث آن عدالت است.
وی عدالت را از ویژگی های مهم  ائمه اطهار و پیامبر اکرم (ص)عنوان کرد  و افزود : رسیدگی عادلانه به یک پرونده و خدا را دیدن و حکم عادلانه دادن افضل است.
وی بهترین  ملاک عدالت را اجرای قانون خواند و گفت: باید قانونمند عمل کرد و قضات باید در رسیدگی به پرونده های مردم با حوصله باشند.
وی خطاب به قضات اظهار داشت: تعداد پرونده‌های ارجاعی زیاد است اما قضات ما باید با حوصله رسیدگی کرده  و عادلانه رای دهند چراکه بی تابی و بی حوصلگی امر قضاوت را دچار اختلال می کند.

وی با قدردانی از کارکنان و تمامی دست اندرکاران  قضایی تصریح کرد : با تلاشی که در شرایط کرونایی انجام شد اجازه ندادند کار دادگستری عقب بیافتد.
وی اظهار داشت: دادگستری تابلویی دارد که باید همه نقاط آن سفید و نورانی باشد و هیچ نقطه سیاهی در آن نباشد.
وی کار قضاوت را سخت دانست و گفت: تخصصی کردن امر قضا کار درستی است و مسائل پیچیده از قبیل قراردادها، نظام پولی مالی و بانکی وقتی بر روی میز قاضی می گیرد باید قاضی فردی آگاه و متخصص باشد از اینرو قضات در راستای تخصصی شدن حرکت کنند.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی بر ضرورت آموزش قضاوت تاکید کرد وافزود : برگزاری دوره های تخصصی ها برای کارکنان و ارائه گواهینامه تخصصی نیز در راستای روزآمدی دانش و اطلاعات آنها باید مورد توجه قرار گیرد.
وی قدردانی از مسئولان دادگستری استان در  رسیدگی به ۳۰ هزار پرونده معوقه  در استان گفت: مشکلان قضایی در استان توسط ۲۱ نفر از همکاران ما بررسی و احصا شده که  آنها را در جلسه شورای قضایی مورد بررسی قرار می دهیم.

وی با بیان اینکه کاهش  پرونده های کیفری بسیار مهم است، افزود: حبس زدایی و استفاده از مجازات های جایگزین حبس از تاکیدات مقام معظم رهبری و سیاست های دستگاه قضایی است.
وی گفت: اگر همکاران مان می توانند، وثیقه مناسب و با کفالت تامینی صادر کنند که فرد کارش به حبس کشیده نشود.
وی تصریح کرد: البته  نسبت به اشرار و  افرادی که امنیت مردم را سلب می کنند با قاطعیت تمام باید برخورد کرد.
آیت الله رئیسی همچنین با بیان اینکهبرخی از رفت و آمدهای قضات ما به دفاتر وکلا در مردم و در جامعه ایجاد سوال کرده است بنابراین انتظار داریم این گونه رفتارها کنترل شده باشد البته ما مخالف رفاقت ها نیستیم و لی باید قضات از برخی ارتباطات ناسالم پرهیز کنند که به دستگاه پاک و سالم  قضایی آسیب وارد نشود.