رشت – ایرنا – رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: تاکنون ۳۰ هزار بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان ها و مراکز درمانی گیلان بستری شدند.

دکتر ارسلان سالاری روز پنجشنبه در جلسه شورای اداری گیلان در حضور رئیس قوه قضاییه با تشریح وضعیت دانشگاه علوم پزشکی این استان اظهار داشت: پس از شیوع بیماری کرونا در کشور و  گیلان ، کمتر از دو هفته تعداد بیماران در این استان به ۱۷۰۰ بیمار افزایش یافت.

وی افزود: این بیماران در ۹ بیمارستان و ۴۰ مرکز درمانی در  گیلان بستری شدند که چهار هزار پرستار ، ۳۵۰۰ بهیار و یکهزار پزشک در این خصوص و برای مداوای بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در این استان فعالیت کرده که تاکنون ۳۰ نفر از این گروه درمان گیلان، به جمع شهدای درمان پیوستند.

وی ادامه داد:  جلسات هفتگی ستاد مقابله با کرونا انجام و اقدامات شایسته ای انجام شده و خوشبختانه شیوع بیماری کرونا در پیک دوم و سوم را در گیلان نداشتیم و هم اینک نیز تعداد بیماران مبتلا به این بیماری در حد کنترل است.

دکتر سالاری  بیان کرد: این در حالی است که طرح شهید سلیمانی را با استفاده از ظرفیت سپاه و بسیج استان گیلان را برگزار و حدود ۹۵ درصد از مردم گیلان نیز تحت پوشش این طرح قرار گرفتند و می توان گفت که گیلان در این طرح نیز، موفق عمل کرده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در ادامه با اشاره به سایر کارهای انجام شده توسط این دستگاه خاطرنشان کرد: با اقدمات انجام شده، ۷۹ میلیارد تومان برای تجهیز ۲۶ بیمارستان در گیلان اقدام کردیم که با این رقم ، دستگاه های مورد نیاز این تعداد بیمارستان از جمله ، دستگاه های سی تی اسکن ، رادیولوژی ، سونوگرافی و غیره را تهیه و ۶۰۰ دستگاه کامپیوتر ، ۶۱۰ تخت بستری و ۱۶ تخت جراحی در این بیمارستانها افزوده شد.

سالاری اضافه کرد: همچنین بیمارستان تالش را با ۲۲۰ تخت و با هزینه ۳۰ میلیارد تومان و بیمارستان لنگرود را با هزینه ای بالغ بر ۲۰ میلیارد تومان با کمک سازمان برنامه و بودجه افتتاح کردیم تا بیماران ساکن در مناطق غرب و شرق گیلان برای مداوا به این بیمارستان ها مراجعه کنند.

وی در ادامه گفت: علاوه بر این خدمات ، مرکز بهره برداری از رادیوتراپی شتاب دهنده را برای بیماران سرطانی راه اندازی کرده و همچنین مرکز کاشت حلزون گوش نیز در گیلان افتتاح شد و بدهکاری ۶۷۰ میلیارد تومانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان به ۳۷۰ میلیارد تومان کاهش یافته است.

وی با بیان این که  یکی دیگر از  اقدامات این دانشگاه ، تلاش در جهت ارتقای پروژه های نیمه تمام با ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه است افزود : تجهیز  بیمارستان های سراسر گیلان  به دستگاه ها و امکانات موردنیاز را در دستور کار داریم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در خاتمه اظهار کرد: از طرف مردم گیلان به خصوص مردم شهرستان رشت از رئیس قوه قضاییه درخواست دارم تا ضمن بازدید از دو رودخانه ای که از داخل رشت عبور می کند ، برای بهسازی و رفع آلودگی آن اقداماتی انجام شود چون این دو رودخانه به جای ایجاد زیبایی به چهره شهر، متاسفانه باعث آلودگی شهر شده است.

حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه صبح امروز پنجشنبه برای یک سفر یک روزه وارد گیلان شد . وی در این سفر،  در جلسه شورای اداری استان شرکت کرد . بازدید از نمایشگاه مسائل اولویت دار گیلان  و حضور در نشست احیاء حقوق عامه در حوزه انفال، منابع‌ طبیعی و محیط زیست شامل جنگل و دریا از دیگر برنامه های وی در این سفر است.  همچنین  جلسه شورای قضایی استان گیلان نیز  با حضور رئیس قوه قضاییه برگزار می شود .