آستارا – ایرنا – مدیرکل گمرک آستارا گفت: تعداد کارکنان این اداره کل با توجه به کشش بازار اوراسیا، رونق صادرات، واردات و ترانزیت کالاها و فعالیت شبانه‌روزی در سه مرز زمینی، دریایی و ریلی جوابگوی حجم کار نیست و باید ۱۴۰ پست سازمانی به ساختار اداری این مجموعه افزوده شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا کریم رسولی روز پنجشنبه در نشست خبری در اداره کل گمرک آستارا بیان کرد: ساختار، امکانات و نیروی انسانی این اداره کل به عنوان نخستین گمرک فعال در سه مرز باید تقویت شود و ضرورت تامین نیرو با توجه به آینده روشن اقتصادی منطقه، به سازمان متبوع و مسئولان محلی و استانی گوشزد شده است.

 وی افزود: محوطه گمرک زمینی با ۶ باند ورودی و خروجی و ظرفیت توقف بیش از ۵۰۰ دستگاه کامیون و با ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال ساخت است و ظرف یک سال آینده برای تسریع ترخیص کالاها یک دستگاه ایکس ری و چهار دستگاه باسکول در ورودی و خروجی محوطه راه اندازی خواهد شد.

وی ادامه داد: ضرورت اعمال قانون ۲۴ دستگاه اداری در فرایند ترخیص کالاها، حذف جابجایی بین راهی کالا در گمرک، کمبود امکانات و نیروی انسانی، ظرفیت محدود تنها پل مرزی، نبود تیرپارک و تاخیر پذیرش از سوی گمرک جمهوری آذربایجان از دلایل ترافیک کامیون های تجارت خارجی در خیابان ها و روبروی درب تجاری گمرک آستاراست.

رسولی گفت: با وجود تمام کمبودها و نبود امکانات، هر سه دقیقه یک کامیون در مرز آستارا تردد می کند و به طور میانگین روزانه ۵۰۰ کامیون از گمرک این شهرستان وارد و خارج می شود و ساخت ۲ تیر پارک با ظرفیت توقف هزار و ۵۰۰ دستگاه کامیون برای آستارا ضروری است و از ناحیه فرماندار و نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی پیگیری می شود.

مدیرکل گمرک آستارا ادامه داد: کد گمرکی مرز ریلی آستارا پیگیری می شود و میزان واردات کالا از خط ریلی نسبت به ۱۰ ماه سال گذشته ۳۰۰ درصد رشد داشته، اما نبود انبارهای عمومی به عنوان مرجع تحویل کالا، تجهیزات حفاظت فیزیکی نظیر دوربین مداربسته، باسکول، ایکس ری و اماکن محصور از مشکلات و نواقص پایانه ریلی است.

اداره کل گمرک آستارا در واردات و صادرات و ترانزیت کالا، ورود و خروج موقت، تعاونی مرزنشینان، حمل و نقل داخلی و خارجی، صدور موافقت نامه تجارت بین المللی و برگ خروج خودرو، امور مسافری، مرجوعی، امانت‌های پستی و قضائی فعالیت می‌کند.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و نوار مرزی جمهوری آذربایجان واقع شده و با سه مرز زمینی، دریایی و ریلی از مبادی مهم صادرات و واردات کشور است.