رشت- ایرنا- استاندار گیلان گفت : یکی از هدفهای مشترک دولت و قوه قضاییه احیاء واحدهای تولیدی و بازگشت کارخانجات تعطیل به چرخه تولید است که در همین راستا طی دو سال اخیر ۴۲۰ بنگاه اقتصادی احیاء شده است.

ارسلان زارع روز پنجشنبه در جلسه شورای اداری استان با حضور رییس قوه قضاییه خاطرنشان کرد : تسریع در روند رسیدگی به پرونده های حقوقی و قضایی واحدهای تولیدی و صنعتی توقیف شده استان که تاکنون تعیین تکلیف نشده اند نیز از مطالبات استان است .

وی یادآور شد: واحدهای تحت تملک بانکها نیز از سال گذشته تاکنون از ۱۱۷ واحد به ۹۱ واحد کاهش یافته که پی گیری جدی این برنامه نیز به طورجدی در دستور کار است .

وی افزود: اگرچه به دلیل اعمال تحریم های ظالمانه واحدهای تولیدی استان با تنگناها و دشواری های زیادی مواجه بوده اند ولی شناسایی و رصد فضای کارگری مورد توجه بوده و پرداخت بالغ بر سه هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات رونق اقتصادی طی سه سال اخیر به واحدهای تولیدی گامی موثر در جهت حفظ اشتغال موجود و ایجاد فرصتهای جدید شغلی شد.

زارع خاطرنشان کرد: به رغم محدودیتها با تکیه به توان داخلی تعداد واحدهای تولیدی و خدماتی استان از هفت هزار و ۷۷۵ واحد در سال ۹۲ به ۲۱ هزار و ۴۶۹ واحد در سال جاری افزایش پیدا کردند و یکهزار و ۵۰ واحد موجود نیز ارتقاء وضعیت پیدا کردند که عمدتا در بخش کشاورزی است.

نماینده عالی دولت در گیلان  یاداور شد : فعالیتهای خدماتی و گردشگری گیلان بعنوان استانی گردشگرپذیر اسیبهای زیادی در دوران شیوع کرونا دیدند که بر همین مبنا تمهیداتی صورت گرفت و برای جبران بخشی از خسارات آنها با پرداخت ۸۲ درصدی تسهیلات حمایتی گیلان رتبه نخست کشور در جذب تسهیلات مذکور را دارد.

وی افزود: گیلان با توجه به وجود موهبتهای الهی ظرفیت های بسیاری در بخش کشاورزی برای توسعه و اشتغال دارد که تولیدات محصولات با کیفیتی همچون برنج، چای، ابریشم، فندق و مرکبات ما را به توسعه صنایع تبدیلی و بسته بندی و فراوری برای ورود به بازار جهانی ملزم می کند.

زارع تصریح کرد: موقعیت استراتژیک گیلان و همسایگی با کشورهای همسود cis با بازار ۳۰۰ میلیون نفری ، دارا بودن منطقه آزاد انزلی بعنوان تنها منطقه آزاد در خطه ساحلی بین استان های شمالی ، فعال شدن میز دبیرخانه اتحادیه اقتصادی اوراسیا با محوریت رشت فرصت بهره مندی از صادرات استانی و ملی را فراهم کرد و در این بستر راه  اندازی خط ریلی قزوین رشت و تلاش برای اتصال آن به بندر کاسپین بعنوان تکمیل کننده بخشی از کریدور شمال – جنوب،  احداث پنج پست اسکله فعال در منطقه آزاد انزلی و چهار پست اسکله بتونی و دو پست اسکله دلفین در بندرانزلی ، اولین بندر بخش خصوصی در آستارا ، تکمیل خط ریلی آستارا، آستارا از اقدامات مهم سالهای اخیر در توسعه زیرساختهای استان بشمار می رود .

استاندار گیلان اظهار داشت: با وجود شیوع کرونا صادرات غیرنفتی استان بدون وقفه و به صورت شبانه روزی انجام شد به نحوی که  سال گذشته ۵۸۰ میلیون دلار کالا از مرزهای استان صادر شد و در سال جاری نیز صادرات ۶۰۰  میلیون دلاری هدف گذاری شده که تاکنون بیش از ۵۰۰ میلیون دلار محقق شده ؛ این در حالی است که به دلیل بیماری کرونا صادرات چمدانی ما به حداقل رسیده و صادرات عمدتا با کشتی و کامیون است .

نماینده عالی دولت در گیلان یادآور شد: پس از همه گیری بیماری کرونا و فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر کمک مومنانه به اقشار آسیب دیده در جریان شیوع بیماری، طرح مواسات در استان با مشارکت بالای گروه های مردمی ، جهادی ، بسیج و نقش آفرینی سازمان های مردم نهاد با پرداخت بیش از ۹۸ میلیارد تومان اجرا شد.

وی افزود: در راستای حمایت از محیط زیست و پیشگیری از نابودی جنگل ها و قاچاق چوب توسعه زراعت چوب در دستور کار قرار گرفت و از سال گذشته تاکنون بالغ بر ۲ هزار هکتار اراضی ملی از طریق مزایده عمومی برای زراعت چوب واگذار شد.

زارع با اشاره به اهمیت محیط زیست و موضوع پسماند بعنوان یکی از  چالشهای جدی گیلان اظهار داشت :  با برنامه ریزی ها و تلاشهای صورت گرفته طی دو سال اخیر ۱۳ پروژه مهم عمرانی با مبلغ ۲۴۷ میلیارد تومان در حال اجرا است که انشالا از سال ۱۴۰۰ به بعد به بهره برداری می رسند.

وی  با اشاره به دستاوردهای دولت و  نظام اظهار داشت : امسال در دهه مبارک  فجر ۸۹۵ اقتصادی عمرانی با اعتبار چهار هزار و ۸۱۱ میلیارد تومان با همکاری و مشارکت مردم و بخش خصوصی و تلاش همه دست اندرکاران افتتاح و بهره برداری شد.

زارع خاطرنشان کرد : تا سال ۱۴۰۰ اهتمام داریم پروژه های اولویت دار دیگری همچون آزاد راه قزوین رشت،  و راه آهن رشت – کاسپین را بعنوان تکمیل کننده بخش مهمی از کریدور شمال جنوب  به اتمام برسانیم.

وی در ادامه افزود: همکاری و همدلی خوبی میان آحاد جامعه از جمله اقلیتهای قومی مذهبی گیلان وجود دارد که منجر به حفظ نظم و آرامش اجتماعی در استان منجر شده است .

زارع با بیان این که امید افرینی و امید افزایی بین شهروندان همواره مورد توجه بوده و هست اظهار داشت : بر این مبنا به لحاظ شاخصهای امنیتی رتبه های خوبی بین استان های کشور داریم این شاخصها عمدتا شامل کاهش سرقتهای مسلحانه ، کاهش زورگیری و سرقت به عنف ، نزاع و درگیری دسته جمعی و تجاوز به عنف است . ضمن این که در زمینه شرارت طی ۱۰ ماه امسال رتبه آخر کشوری است .

نماینده عالی دولت در گیلان  در خاتمه ابراز امیدواری کرد : سفر حجت الاسلام والمسلمین رییسی به دیار بزرگانی چون میرزا کوچک ، پرفسور رضا ، آیت الله بهجت و دکتر معین دستاوردهای ارزشمندی در حوزه قضایی برای مردم و خدمتگزاران داشته باشد .