رشت_ ایرنا- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گیلان با اشاره به اجرای طرح امید از اول دی ماه گفت: در حال حاضر ۱۱ درصد مشترکان خانگی گیلانی معادل ۱۰۴ هزار مشترک آب در طرح امید قرار گرفتند.

سید محسن حسینی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: طرح امید وزارت نیرو  در حوزه آب از اول دی ماه شروع شده و مشترکان کم مصرف خانگی که کمتر از یک سوم الگو، مصرف داشته باشد( یعنی در گیلان معادل پنج متر مکعب برای آن قبض صفر محسوب می شود ) و از معافیت صد درصدی در پرداخت صورتحساب آب بهاء بهره مند می شوند.

وی با بیان اینکه مشترکان آب به چهار گروه کم مصرف، خوش مصرف ،پرمصرف و بد مصرف تقسیم شده اند تصریح کرد: حدود ۱۰۴ هزار خانوار کم مصرف گیلانی مشمول تخفیف صد درصدی آب امید  در استان خواهند شد.

وی با اشاره به اقدامات ارزنده پس از پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت : با اقدامات انجام شده ؛  شاخص بهره مندی شهرهای گیلان از آب شرب بهداشتی به ۹۹.۹۶ درصد و در حوزه روستایی این شاخص به ۷۷.۳۲ درصد افزایش پیدا کرد.

وی با اشاره به اینکه ۶ پروژه نیمه تمام در بخش آب و ۱۱ پروژه نیمه تمام در بخش فاضلاب استان وجود دارد، افزود: هر ساله بر اساس اعتبارات تخصیصی، عملیات اجرایی این پروژه ها تکمیل می شود.

حسینی با بیان اینکه آبرسانی به روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان در اولویت است، گفت: از ۲ هزار و ۶۰  روستای بالای ۲۰ خانوار گیلان تعداد یک هزار و ۷۱۲ روستا از نعمت آب شرب مطلوب و بهداشتی برخوردارند.

وی تصریح کرد: پس از یکپارچه سازی شرکت های آبفای شهری و روستایی گیلان در اسفندماه سال ۹۸ اقدامات خوبی جهت تامین آب شرب روستاهای فاقد انجام شد که تامین آب آشامیدنی ۲۳ روستای استان با استفاده از تاسیسات مشترک شهری و روستایی از مهم ترین آن هاست.

حسینی با تاکید بر اجرای پروژه های مختلف جهت تقویت کمیت و کیفیت آب شرب ۲۲۶ روستای استان در مدت یکساله پس از یکپارچه سازی شرکت های آبفای شهری و روستایی خاطرنشان کرد: با تخصیص اعتبارات صندوق توسعه ملی، سالانه ۲ درصد شاخص بهره مندی روستاهای استان از نعمت آب شرب افزایش خواهد یافت. 

وی همچنین با اشاره به اقدامات انجام شده جهت جلوگیری از هدر رفت آب و ترمیم خطوط آسیب دیده گفت: امسال در دو مرحله نسبت به رفع نشت خطوط انتقال شرق شهر رشت و مناطق شرقی گیلان اقدام شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گیلان با بیان اینکه در حال حاضر ۴ هزار و ۵۰۰ کیلومتر خط انتقال و ۲۶ هزار کیلومتر شبکه توزیع آب در استان وجود دارد، افزود: مردم در صورت مشاهده شکستگی خطوط از طریق سامانه ۱۲۲ به شرکت آب و فاضلاب این موضوع را اطلاع دهند.

۷۲۲ هزار خانوار شهری و ۳۱۰ هزار خانوار روستایی تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب گیلان هستند.