آستارا – ایرنا – معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان گفت: ۴۵۰ بیمار مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان‌های این استان بستری هستند و روزانه به طور میانگین سه تا پنج نفر به دلیل ابتلا به آن در گیلان فوت می‌کنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا محمود قاسم نژاد عصر چهارشنبه در جلسه ستاد مقابله با کرونا در فرمانداری آستارا بیان کرد: ۴۷ درصد رفت و آمد کنندگان به گیلان از استان های تهران و البرز هستند و این از دلایل شیوع کرونا در این استان است.

وی افزود: عادی انگاری، رعایت نکردن فاصله اجتماعی و استفاده نکردن از ماسک باعث تشدید وضعیت کرونا در گیلان می شود و رعایت دستورالعمل های بهداشتی در اماکن پرخطر، همایش ها و رستوران ها ضرورت دارد.

وی ادامه داد: ارائه تسهیلات به واحدهای صنفی آسیب دیده از کرونا از حمایت های دولت است و افتتاح بیمارستان های تالش و لنگرود طی یک سال گذشته از جمله خدمات دولت در حوزه سلامت به شمار می آید.

او بیان کرد: در اوایل شیوع کرونا روزانه ۲ هزار ماسک در گیلان تولید می شد اما امروز چند برابر شده است و خیران، سازمان های مردم نهاد و متولیان حوزه بهداشت در این راستا همکاری کردند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان در آستانه عید نوروز از خانواده ها خواست، در دید و بازدیدها پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

قاسم نژاد افزود: رعایت پروتکل های بهداشتی در سطح بازار و مشاغل نباید کاهش یابد و پلمب واحدهایی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند، در دستور کار دستگاه های متولی قرار گیرد.

شیوع ویروس کرونا جهان را درگیر خود کرده و گیلان، دومین استان درگیر با این ویروس بود و بهترین راهکار قطع زنجیره انتقال آن، ماندن در خانه، خودداری از سفر و رعایت پروتکل های بهداشتی است.

بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و مرز جمهوری آذربایجان واقع شده است.