آستارا – ایرنا – فرماندار آستارا از فعالان و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی خواست، برای توسعه زیرساخت‌ها و احداث مجتمع خدماتی و رفاهی در پایانه‌بار این شهرستان مشارکت کنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا عباس صابر روز شنبه در بازدید از پایانه بار آستارا اظهار کرد: پایانه بار این شهرستان ظرفیت توقف کامیون های داخلی و خارجی را ندارد و ترافیک کامیون ها در محوطه، نشانگر رونق صادرات در مرز آستاراست اما رانندگان از وضعیت نابسامان محوطه پایانه گلایه دارند.

وی ادامه داد: صادرکنندگان محصولات کشاورزی باید برای بارهای خود گواهی بهداشتی اخذ کنند و اگر پروتکل های بهداشتی در روند صادرات رعایت نشود، بار از کشورهای مقصد بازگردانده خواهد شد.

فرماندار آستارا گفت: کلینیک های قرنطینه نباتی به دلیل رعایت نکردن دستورالعمل های بهداشتی غیرفعال هستند و صادرکنندگان با توجه به الزامی بودن بهداشت کالاها با مشکل مواجه می شوند.

صابر افزود: بیشترین صادرات محصولات کشاورزی گیلان از مرز آستارا انجام می شود و کارشناسان بهداشت و جهاد کشاورزی مستقر هستند تا بر بهداشت نباتات نظارت کنند.

پایانه بار آستارا محل ورود و خروج کامیون های حامل کالاهای صادراتی است و در نیمه نخست امسال ۲۴۷ هزار تن محصول کشاورزی به ارزش ۲۵ میلیون و ۳۳۹ هزار و ۳۹۷ دلار از آستارا به کشورهای جمهوری آذربایجان و روسیه صادر و ۲۹ هزار و ۴۰۴ تن وارد شده است.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده و از مبادی مهم تجارت و حمل و نقل خارجی است.