رشت – ایرنا – فرماندار شهرستان صومعه سرا گفت: به مناسبت دهه مبارک فجر ۲۳پروژه عمرانی در این شهرستان با ۷میلیارد و ۸۰۰میلیون تومان اعتبار به انجام و بهره برداری رسید.

فرماندار صومعه سرا روز چهارشنبه در آیین افتتاح ۲۲پروژه توزیع برق در روستای جاده کنار این شهرستان گفت: برای این پروژه ها که  شامل طرح های نصب  ۱۲ ترانسفورماتور، پنج کیلومتر کابل خود نگهدار و پروژه های تاب آوری اصلاح شبکه  است، پنج میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار هزینه شده است.
سید جلال سید محمدی افزود: در راستای اصلاح شبکه ۴۰ کیلومتر کابل خود نگهدار نیز در دست اجراست و تا پایان سال تکمیل می شود.
مدیرکل اداره‌منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان هم در مراسم افتتاح اولین پروژه سر شاخه گیر گیلان در روستای چالکسر گوراب زرمیخ گفت: برای اجرای طرح های آبخیزداری درسال۹۸ از محل صندوق توسعه ملی وعنایات مقام معظم رهبری  ۳۲میلیارد تومان و ۳میلیارد تومان نیز از منابع استانی اختصاص یافته بود.
میرحامد اختری با اشاره به اینکه در دهه مبارک فجر ۴۸ طرح در شهرستان‌های گیلان افتتاح می شود، افزود: آستارا، تالش، رضوانشهر، صومعه‌سرا، شفت، رودبار، سیاهکل، املش و رودسر محل افتتاح پروژه های آبخیزداری در دهه فجر هستند.
وی افزود: طرح های آبخیزداری سال۹۸  که امسال تکمیل شد،  شامل : عملیات سازه‌ای سنگی -ملاتی، سنگی گابیونی، دیواره‌ها و بندهای سنگی و سنگی – ملاتی  و ۲ طرح بند سرشاخه‌گیر است که در رودخانه ها و آبراهه ها به منظور حفظ خاک و تثبیت اراضی ملی انجام می گیرد.
وی با اشاره به اینکه ۱۲ قرارداد اجرای طرح و تعیین مجری از محل اعتبارات استانی وجود دارد، اظهار داشت: از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی نیز ۱۰قرارداد با اعتبار ۱۵میلیارد تومان منعقد شده ضمن آنکه از محل اعتبار استانی هم یک میلیارد و۸۰۰میلیون تومان برای اجرای پروژه ها اختصاص یافته است.
شهرستان صومعه سرا با حدود ۱۳۰ هزار نفر جمعیت و سه بخش مرکزی، تولمات و گوراب زرمیخ در ۲۵ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده است