رشت – ایرنا – ۶ پروژه گردشگری، عمرانی، کشاورزی و خدماتی به مناسبت گرامیداشت دهه مبارک فجر در بخش سنگر و مرکزی شهرستان رشت افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، یک واحد بوم گردی با ظرفیت پنج سوئیت در دو طبقه با زیربنا ۳۰۰ مترمربع و مساحت یک هزار مترمربع با هزینه یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان در بخش سنگر شهرستان رشت بهره برداری شد.

بازسازی بقعه سید ابراهیم فشتام با هزینه کرد ۲۰۰ میلیون تومان و احداث دو دهنه پل در روستای سروندان با اعتبار افزون بر ۴۵۰ میلیون تومان از دیگر پروژه هایی افتتاح شده امروز در بخش سنگر شهرستان رشت است.

روز گذشته نیز در سومین روز از گرامیداشت دهه مبارک فجر ۳ پروژه عمرانی و خدماتی به ارزش یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان در روستاهای بخش مرکزی رشت شامل  آسفالت راه روستای بیجار بنه به طول ۱/۴ کیلومتر با اعتبار ۳۸۰ میلیون تومان و افتتاح بوستان روستایی شهید مهرداد همرنگ مجهز به تجهیزات ورزشی در روستای پس ویشه با اعتبار ۱۷۰ میلیون تومان به بهره برداری رسید.

۶ پهنه آب بندان کشاورزی نیز به بهره برداری رسید، این آب بندان‌ ها به مساحت ۲۵ هکتار و با هزینه ۹ میلیارد تومان ساماندهی شده که با اجرای این پروژه میزان ذخیره آبی آب بندان بالغ بر ۱۳۰ درصد افزایش می یابد و آب مورد نیاز ۱۲۰ هکتار اراضی کشاورزی روستاهای بخش مرکزی توسط این آب بندان‌ها تامین می‌شود.

افزون بر ۲۰۰ پروژه دهه فجر امسال در بخش هایی از جمله عمران شهری، صنعت، کشاورزی و آموزشی دهه مبارک فجر امسال به بهره برداری می رسد که در مجموع ۹۱۳ میلیارد تومان شامل ۱۶۱ میلیارد تومان توسط بخش دولتی (با ۲۰۹ پروژه)  و ۷۵۲ میلیارد تومان توسط بخش خصوصی (با ۱۱ پروژه)  هزینه شده است.

با افتتاح پروژه های دهه فجر برای ۲۴۱ نفر فرصت شغلی دائمی ( ۲۳ شغل دولتی و ۲۱۸ شغل بخش خصوصی)  برای ۵۴۱ نفر نیز فرصت شغلی موقت ایجاد می شود.

شهرستان رشت در مرکز استان گیلان واقع شده که از شمال به دریای خزر و شهرستان انزلی، از جنوب به شهرستان رودبار، از شرق به شهرستان های سیاهکل، لاهیجان، آستانه اشرفیه و از غرب به شهرستان های صومعه سرا، فومن و شفت متصل است که دارای ۱۴۲۷ کیلومتر مربع وسعت، ۶ بخش، ۷ شهر، ۱۸ دهستان و ۲۹۳ روستا و جمعیت افزون بر ۹۱۸ هزار نفر جمعیت است.