ایسنا/گیلان معاون بهره‌برداری و سیر و حرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: ۱۸ بارانداز لجستیک ریلی در کشور ایجاد می شود که پیشرفت بارانداز ریلی آستارا بسیار مناسب است.

مرتضی جعفری، در سفر دو روزه خود به بندر مرزی آستارا و بازدید از بارانداز ریلی بین المللی این شهرستان در نشست با مسئولان غربی ترین شهرستان استان گیلان، اظهار کرد: راه آهن و بارانداز ریلی آستارا برای شهرستان، استان و کشور منافعی بسیاری را به دنبال دارد.

وی با بیان اینکه پیش بینی شده است، در صورت تکمیل ظرفیت باید در یک سال یک میلیون تن صادرات از این بارانداز انجام شود، ادامه داد: صادرات منافع ملی را به همراه دارد و اگر انجام نشود مشکلات خود را ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به اینکه با ایجاد مسیر جدید در مرز افغانستان، صادرات به این کشور به پنج میلیون تن افزایش می‌یابد، افزود: صادرات سبب ورود ارز به کشور می‌شود و باید زمینه ساز افزایش صادرات از مرزهای ریلی کشور باشیم.

جعفری، در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه بارانداز ریلی آستارا در شش ماهه نخست سال ۱۴۰۰ تکمیل می‌شود، خاطرنشان‌کرد: ۱۸ نقطه در کشور برای ایجاد بارانداز لجستیک ریلی مشخص شده که پیشرفت بارانداز ریلی آستارا بسیار مناسب است و قابل مقایسه با سایر مناطق نیست.

معاون راه آهن ایران با تأکید بر اینکه باید شرایطی ایجاد شود تا جوانان بومی شهرستان در زمینه اشتغال از مزایای این بارانداز بهره مند شوند، تصریح کرد: گاهی اوقات به خاطر نبود نیروهای متخصص از نیروهای سایر مناطق و یا سایر کشورها استفاده می شود.

وی در پایان اضافه کرد: بارانداز ریلی آستارا به عنوان تنها پروژه ریلی راه آهن جمهوری اسلامی ایران است که به شکل مشترک با یک کشور دیگر در حال احداث است.

الزام رفع مشکلات بارانداز ریلی آستارا

عباس صابر، فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا در این جلسه با تأکید بر اینکه کاستی های موجود در بارانداز ریلی باید به شکل کامل مرتفع شود، اظهار کرد: محوطه پایانه باید به شکل کامل فنس کشی و یا دیوارکشی شود.

وی توضیح داد: باید مشکلات موجود مرتفع می‌شود و در شهرستان کمک های لازم برای تسریع در تأمین مصالح مورد نیاز انجام می گیرد.

وی با اشاره به اینکه شرایط برای تأمین منابع انرژی در این بارانداز به شکل کامل مهیاست، اضافه کرد: باید مستندات و پرونده تکمیل شود تا بتوانیم در راستای بهره‌برداری قوانین راحت تر عمل کنیم است.

صابر با اشاره به اینکه تأمین انرژی بارانداز باید با پست برق مستقل انجام شود، اظهار کرد: نصب دوربین، محل استقرار نیروی انتظامی، مرزبانی، کادر گمرک و سایر مسائل مربوطه باید به شکل کامل مرتفع شود.

وی با بیان اینکه ورود ماشین آلات و ابزار آلات ریلی از گمرک نیز فرآیند خود را دارد، افزود: کشور مقابل برای استفاده از نیروهای خود در خاک کشور ما باید مسیرهای قانونی جمهوری اسلامی ایران را طی کند.

فرماندار آستارا در ادامه با بیان اینکه چگونگی فعالیت انبارهای عمومی و گمرک در ایجاد زیرساخت ها بر اساس معاهدات دو کشور باید عمل شود، توضیح داد: انبارهای عمومی جمهوری اسلامی ایران به عنوان امین کشور باید در این بارانداز مستقر شود و حراست و حفاظت فیزیکی در حوزه‌های سرزمینی ایران باید مشخص شود.

به گزارش ایسنا، معاون بهره‌برداری و سیر و حرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و هیأت همراه در جریان این سفر دو روزه از محوطه بارانداز ریلی، پایانه های غلات و نفتی در دست احداث و سایر زیر ساخت ها بازدید کردند.

انتهای پیام