رشت – ایرنا – مدیر امور آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: احیاء و بهسازی حدود یک هزار هکتار از آب بندان های استان در سال جاری در دست است.

مجتبی شاه نظری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه آب‌ بندان‌ ها یکی از مهمترین ظرفیت‌ های تامین آب کشاورزی بوده و در نگهداری و ذخیره سازی آب بسیار موثر است، اظهار داشت: سال گذشته نزدیک به یک هزار و ۶۰۰ هکتار از آب بندان های استان گیلان احیاء و بازسازی شد.

وی با اشاره به در نظر گرفتن حدود ۶۴ میلیارد تومان اعتبار برای احیاء آب بندان ها در سال جاری در استان گیلان خاطر نشان کرد: بخشی از این اعتبارات دریافت و توزیع شده است.

شاه نظری در ادامه با بیان اینکه تاکنون افزون بر ۸۶ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان تجهیز و نوسازی شده، اظهار داشت: امسال ۸۷۱ هکتار از شالیزارهای استان در برنامه قرار دارد که تاکنون ۲۰ درصد انجام شده و بقیه نیز تا فصل زراعی تحویل داده می شود.

وی پوشش کانال های آبیاری را از دیگر برنامه های جهاد کشاورزی در گیلان عنوان و تصریح کرد : امسال نیز نزدیک به هفت میلیارد تومان برای اجرای پوشش کانال های آبیاری استان در نظر گرفته شده است.

مدیر امور آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه پوشش بتنی کانال های آبیاری کشاورزی در ذخیره سازی آب و جلوگیری از هدر رفت آب موثر است، خاطر نشان کرد: پوشش کانال های آبیاری اکنون در شهرستان های آستارا، صومعه سرا و املش در حال اجراست و در بقیه مناطق نیز اجرا می شود.

استان گیلان دارای، ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار است که هر سال از تبدیل یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن شلتوک برداشتی آنها، حدود ۷۵۰ تا ۸۵۰ هزار تن برنج سفید به دست می آید، گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و باکیفیت برنج در کشور است که با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری، رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و رتبه دوم تولید برنج را به خود اختصاص داده است.