ایسنا/گیلان یک کارشناس برنامه ریزی و محیط زیست شهری، با بیان اینکه تالاب عینک بستر مناسبی برای توسعه گردشگری از طریق زیست پذیری شهری است، یادآور شد: بوم گردی می تواند به عنوان یک مزیت رقابتی در صنعت گردشگری در شهر رشت به ویژه تالاب عینک مطرح شود.

عماد مطالبی در گفت وگو با ایسنا، شهر رشت را یکی از کلانشهرهای ایران دانست که به عنوان  مادرشهر استان گیلان و بخشی از استان‌های همجوار محسوب می شود و اظهار کرد: تالاب عینک در شهر رشت، تالابی طبیعی است که در منطقه ۴ شهری واقع شده است.

وی تالاب عینک را بزرگترین تالاب شهری ایران و دومین تالاب بزرگ استان گیلان دانست و افزود: محیط این تالاب ۱۲ کیلومتر و پهنه آبی آن ۴۴ هکتار و حریم ساحلی و خشکی آن ۱۶۳ هکتار است.

این کارشناس برنامه ریزی و محیط زیست شهری، با اشاره به پیوند محیط زیست و زیست پذیری شهری، تصریح کرد: اگر زیست پذیری را به عنوان هدفی برای آسایش و آرامش و رفاه شهروندان مد نظر قرار دهیم می توان گفت این مفهوم با برخی از مفاهیم همچون پایداری، کیفیت زندگی و کیفیت مکان و اجتماعات سالم مرتبط است و بستر مناسبی را برای دستیابی به اهداف کلان توسعه پایدار فراهم می کند.

مطالبی، با بیان اینکه تالاب عینک در صورت تبدیل تهدیدها به فرصت ها بستر مناسبی برای توسعه گردشگری از طریق زیست پذیری شهری است، یادآور شد: بوم گردی می تواند به عنوان یک مزیت رقابتی در صنعت گردشگری در شهر رشت به ویژه تالاب عینک مطرح شود و زیست پذیری شهری را برای رشتوندان فراهم کند.

وی با تاکید بر لزوم ارائه یک رویکرد راهبردی و مبتنی بر بیوفیلیک شهری و طبیعت محور، گفت: باید از این پهنه آبی منحصر به فرد و بزرگترین تالاب آبی شهری کشور در پایداری محیطی شهر رشت بهره برد.

این دانشجوی دکترای تخصصی جغرافیا و برنامه ریزی شهری ادامه داد: می توانیم با استفاده از پتانسیل تنوع زیستی و گسترش واحدهای بوم محور و استفاده از المان های طبیعی با مصالح ساختمانی سازگار با طبیعت در قالب غرفه گردشگری و بیوفیلیک، در راستای گردشگری طبیعی با رویکرد جامعه محور، اکوتوریسم عملیاتی سازیم.

وی با بیان اینکه باید به اکوتوریسم طبیعی و بیوفیلک مبتنی بر رونق بوم گردی توجه شود، خاطرنشان کرد: تالاب عینک می تواند فرصت خوبی برای توسعه گردشگری با توجه به گسترش اقتصادی از طریق رونق بازارهای محلی و هفتگی در شهر رشت باشد.

مطالبی، با اشاره به ویژگی های برجسته و ممتاز تالاب عینگ در جلگه رشت، یادآور شد: دسترسی به نواحی پیرامونی و طبیعی بودن این تالاب می تواند ایده زیست پذیری شهر رشت با تاکید بر تنوع زیستی و بوم گردی و گردشگری جامعه محور را دارای توجیه فنی و اقتصادی کند.

مشاور کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای شهر رشت، تالاب عینک را فرصتی برای تنوع زیستی پایدار و بوم گردی جامعه محور دانست و بیان کرد: با جذب منابع و اجرای ایده و هماهنگی بین دستگاه های اجرایی و مراجع ذی صلاح و ساماندهی وضع موجود و به هنگام سازی شیوه ها و تغییر در نگرش ذی نفعان به ویژه جوامع محلی و مشارکت گروه های مردم نهاد، شرایط و بسترهای لازم در تحقق گردشگری پایدار و جذب گردشگری خارجی نیز فراهم می شود.

انتهای پیام