استان‌ها – ایرنا – گذشت یک هفته از اعمال محدودیت‌های کرونایی هرچند مشکلاتی را در فضای کسب و کار مشاغل مختلف و بویژه اصناف در استان های مختلف ایجاد کرد اما آنطور که گزارش ها نشان می دهد، نتایج رضایت بخشی در کاهش ابتلا و شیوع ویروس کرونا در کشور داشته است.

به گزارش ایرنا، هشت روز از آغاز محدودیت های کرونایی در سراسر کشور می گذرد؛ در این مدت اغلب مشاغل بجز کسب و کارهای ضروری و گروه یک مرتبط با سلامت و تامین مایحتاج عمومی مردم و نیز دستگاه های خدمات رسان تعطیل بودند و ادارات نیز حجم حضور نیروهای انسانی خود را تا یک سوم کاهش دادند.

تردد خودروها نیز در سایه تصمیمات جدید ستاد ملی مقابله با کرونا در سراسر کشور محدود شد؛ ترددهای بین شهری و غیر بومی ممنوع و شهروندان نیز شب ها اجازه تردد در سطح شهرها را نداشتند تا میزان دورهمی ها، برگزاری مراسم و مسافرت ها به عنوان عامل نخست انتشار وسیع ویروس کرونا به حداقل برسد.

در روزهای ابتدایی اجرای این محدودیت‌ها هرچند گزارش هایی از نادیده گرفتن مقررات از سوی برخی اصناف و شهروندان گزارش می شد و پلیس و نهادهای نظارتی علاوه بر رویه ارشادی، مجبور به اعمال جریمه های مصوب در قانون شدند اما رفته رفته هموطنان خود را با شرایط جدید وفق دادند به طوری که اکنون در اغلب استان ها شرایط رضایتبخش گزارش می شود.

آذربایجان شرقی
به گفته استاندار آذربایجان شرقی ۹۵ درصد مردم محدودیت های کرونایی را رعایت کنند و بر اساس آخرین آمار تعداد بستری‌ها در استان حداقل ۱۰ درصد کاهش یافته است.
البته تردد شبانه در شهرها و نیز تردد بین جاده ای در استان به شکل چشمگیری کاهش یافته و اصناف نیز بیش از ۹۰ درصد با اجرای طرح جامع محدودیت های کرونایی همراهی دارند.

آذربایجان غربی
گزارش ها حاکی از روند کاهشی بستری ها و فوتی های کرونایی در آذربایجان غربی است؛ طبق بررسی های خبرنگاران ایرنا، میزان پایبندی مردم به رعایت پروتکل ها حدود ۹۰ درصد است اما عملکرد اصناف کمی نسبت به هفته نخست اجرای محدودیت ها کمرنگ شده است.
تردد شبانه شهروندان با مدیریت شده و پس از ساعت ۲۱ شهر ارومیه خلوت گزارش می شود؛ رییس پلیس راهور استان گفته ۹۷ درصد مردم استان، محدودیت های شبانه را رعایت کرده اند.

اردبیل
میزان مبتلایان و بستری‌های کرونایی در استان اردبیل با شیب کندی در حال کاهش است اما تعداد بستری شدگان در «ای سی یو» ثابت بوده و حتی تعداد فوتی ها افزایش داشته است.
مشارکت مردم استان در اجرای طرح خوب بوده به طوری که بیش از ۹۰ درصد مردم پروتکل ها را رعایت می کنند؛ تردد در جاده‌های استان کاهش یافته و تردد شبانه نیز تقریبا متوقف شده است.
مسئولان می گویند اصناف همکاری و مشرکت خوبی در اجرای طرح داشته اند و در این میان نظارت و پلمب واحدهای متخلف نیز تاثیرگذار بوده است.

اصفهان
طبق آخرین آمار، تعداد بستری بیماران دارای علائم ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان‌های اصفهان ۱۵ درصد کاهش یافته است؛ تعداد کل موارد مثبت و قطعی ابتلا به کرونا با وجود فراز و نشیب هایی که داشته، کاهش یافته و میزان بستری بیماران دارای علائم ابتلا به کرونا نیز به زیر ۲ هزار نفر در این خطه رسیده است.
پایبندی مردم به پروتکل ها و درصد مشارکت آنها حدود ۸۰ درصد و میزان مشارکت اصناف در شهرهای نارنجی استان حدود ۹۰ درصد و در شهرهای قرمز تا ۸۰ درصد گزارش شده است؛ کاهش تردد شبانه و تردد در جاده های بین شهری نیز محسوس است.

البرز
تردد برون شهری در استان البرز بیش از ۳۶ درصد  و تردد درون شهری نیز در قالب طرح محدودیت شبانه ۸۰ درصد کاهش یافته است؛در بخش فعالیت اصناف استان البرز نیز شاهد ۹۵ درصد همکاری هستیم و اغلب صنوف اقدام  به بستن واحد مربوطه کردن و تنها تعداد اندکی تذکر دریافت کردند.
از ابتدای اجرای محدودیت های جدید آذرماه در استان البرز تا کنون میزان بستری ها با شیب ملایم در حال کاهش است و همچنین میزان مرگ و میرها نیز کاهش نسبی را نشان می‌دهد. بر این اساس میزان پایبندی مردم استان البرز به پروتکل های جدید اجتماعی رضایت بخش بوده به طوری که از ۵۰ درصد قبل از محدودیت‌ها به ۹۷ درصد رسیده است.

ایلام
بر اساس اعلام استاندار ایلام تعداد بستری های کرونا تعداد بیماران بستری کرونایی به ۲۲۰ نفر کاهش یافته و تعداد فوتی ها نیز از متوسط ۹ نفر در روز در هفته های گذشته به حدود ۳ نفر رسیده است به طوری که جایگاه این استان در تعداد بستری ها و فوتی های کرونا به نسبت جمعیت، از رتبه نخست کشوری به رتبه دوازدهم بهبود یافته است.
طبق بررسی ها میزان پایبندی اصناف و ادارات به محدودیت های جدید کرونا ۹۰ و ۹۷ درصد و پایبندی مردم به طرح ممنوعیت تردد شبانه ۹۵ درصد است.

بوشهر
آنطور که رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفته، این استان تا هفتم آذرماه سومین روز بدون مرگ ناشی از ابتلا به ویروس کرونا را تجربه کرد و شمار مرگ‌های ناشی از ابتلا به این ویروس روی عدد ۷۹۶ ثابت ماند ضمن آنکه میزان بستری ها نیز کاهش ۵۰ درصدی را تجربه کرده است.
بررسی‌ها از پایبندی مردم استان به رعایت پروتکل های بهداشتی، کاهش ورود خودروهای پلاک غیربومی به استان و کاهش ترددهای درون شهری حکایت دارد و در کنار همراهی کسبه در اجرای دستورالعمل ها، گروه‌های نظارتی نیز تشکیل شده است.

چهارمحال و بختیاری 
با گذشت هشت روز از اعمال محدودیت‌های کرونایی، روند صعودی شیوع ویروس کرونا در چهارمحال و بختیاری کند شده اما همچنان در اوج خود قرار دارد؛ تعداد مراجعه‌کنندگان سرپایی تا حدی کاهش یافته اما تعداد بیماران بستری و فوتی‌های ناشی از بیماری کووید ۱۹ تغییر چندانی نداشته است.
اصناف چهارمحال و بختیاری به ویژه در شهرکرد با اجرای محدودیت‌ها در حدود ۹۰ درصد همراهی داشته‌اند اگرچه همچنان شاهد برگزاری مراسم‌ عزا و عروسی با جمعیت قابل توجه در برخی مناطق این استان هستیم اما بسیاری از مردم پروتکل‌های بهداشتی را عایت می‌کنند.
ترددهای شبانه به نحو چشمگیری کاهش یافته و ترددهای بین شهری ۴۰ درصد کاهش داشته است.

خراسان شمالی
مسوولان استان اعلام می کنند که خوشبختانه محدودیت‌ها تاثیرات بسیار مثبتی داشته و موجب روند نزولی ابتلا و بستری در بیمارستان ها و نیز فوتی ها شده است؛ گفته می‌شود که با ادامه این روند دور از انتظار نیست که مرکز استان (بجنورد) و کل استان از وضعیت قرمز خارج شود. 
میزان پایبندی مردم به پروتکل ها بسیار مطلوب و بالای ۹۵ درصد عنوان می شود و کاهش تردد شبانه سواره و پیادگان نیز تا حد چشمگیری کاهش یافته که این وضعیت در جاده های بین شهری استان نیز مشهود است.
اصناف اغلب با مجریان طرح همکاری مطلوبی داشته اند و متخلفان اندک نیز عمدتاً با تذکر شفاهی به پروتکل ها و محدودیت ها گردن گذاشته اند.

خراسان رضوی
روند ابتلا و فوت ناشی از کرونا در خراسان رضوی اندکی مثبت شده اما هنوز رضایتبخش نیست؛ اجرای محدودیت‌ها با همکاری ۷۵ درصد مردم مطلوب است.
رفت و آمدهای بین شهری کاهش ۵۵ درصدی داشته ولی تردد شبانه شهروندان گرچه کاهش محسوس داشته ولی پلیس با جریمه در پی کنترل آن است. همکاری اصناف خراسان رضوی مناسب و موثر گزارش شده است.

خوزستان
وضعیت فوتی‌ها و بستری‌های کرونایی در استان خوزستان کاهشی شده و طبق اعلام سخنگوی ستاد استانی مقابله با کرونا مشارکت مردم در پروتکل ها بیش از ۸۰ درصد است.
طبق اعلام پلیس راه استان خوزستان میزان تردد بین جاده ای کاهش بسیار چشمگیری داشته است و عملکرد و همکاری اصناف بجز مواردی معدود رضایت بخش اعلام شد.

زنجان
روند فوتی های ناشی از ویروس کرونا در زنجان ثابت بوده و اکنون تعداد بیشتری از بیماران سرپایی بدون ارجاع به بیمارستان‌ها و قرنطینه، تحت درمان قرار می گیرند.
تردد خودروها در جاده های استان ۸۵ درصد کاهش یافته و بیش از ۹۴ درصد اصناف نیز در رعایت محدودیت ها همکاری داوطلبانه داشتند.

سمنان
تعداد بستری های کرونایی در سمنان در روزهای اخیر کاهش نسبی داشته و حتی تعداد فوتی های روزانه نصف شده است.
میزان پایبندی مردم به رعایت پروتکل‌ها بیش از ۸۵ درصد رسیده و تردد در جاده های استان به حداقل رسیده است؛ تردد شبانه هم کاهش بسیار زیادی داشته و ۹۵ درصد مردم در شهرهای قرمز از محدودیت ها تبعیت می‌کنند.
بررسی ها نشان می دهد بیشتر اصناف محدودیت ها را رعایت کرده اند.

سیستان و بلوچستان
روند اجرای طرح در سیستان و بلوچستان بویژه شهرهای قرمز زاهدان، زابل و خاش بیش از ۸۰ درصد محقق شده است؛ تعداد مبتلایان و فوتی ها در روزهای نخست آذرماه افزایش داشت اما رفته رفته روبه کاهش نهاده است.
کاهش دورهمی های خانوادگی و پرهیز از برگزاری مراسم عروسی و عزا، بسته بودن بازارهای اصلی و رعایت پروتکلها از سوی مردم عامل کاهش روند ابتلا و فوتی بوده است.
در برخی شهرها کسبه داوطلبانه محل کسب را تعطیل کردند اما در برخی شهرها مثل خاش با اعمال نظارت بیشتر این طرح محقق شده است. 

فارس
شمار درگذشتگان کرونا در استان فارس همچنان بین ۳۵  تا ۴۵ در نوسان است و تغییر چندانی نداشته ولی مراجعه به مراکز ۱۶ ساعته آزمایش کرونا شیب نزولی یافته و به طور محسوس کمتر شده است با این حال همچنان تراکم در بیمارستانهای مرجع درمان کرونا در فارس بالا است و شمار بستری ها کاهش ندارد.
پایبندی شهروندان به شیوه نامه های بهداشتی مناسب گزارش شده و کاهش رفت و آمد در جاده ها محسوس است و برخورد با متخلفان و افرادی که رعایت نمی کنند هم بخوبی انجام می شود.
همکاری اصناف فوق العاده خوب است ، شمار اندکی از آنها پنهانی کرکره ها را نیمه باز می‌گذارند اما در کل همکاری اصناف بسیار مناسب است و برخی هم به فروش اینترنتی روی آورده اند.

قزوین
براساس اعلام رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین مراجعه به درمانگاه ها پس از اعلام محدودیت های کرونایی ۲۰ درصد کاهش و استفاده از ماسک از سوی شهروندان در اماکن عمومی به بیش از ۹۰ درصد رسیده است اما هنوز وضعیت رعایت پروتکل ها در مکان های شلوغ چون نانوایی‌ها، مطب پزشکان و داروخانه ها و بانک ها مطلوب نیست.
تردد در جاده ها و آزادراههای استان حدود ۶۰ درصد کاهش یافته اما ترافیک درون شهری کاهش محسوسی نداشته و فقط ۱۲ درصد کاهش داشته است. مقامات استانی همکاری اصناف را در رعایت محدودیت ها بیش از ۹۵ درصد برآورد کرده اند.

قم
اگر چه بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی قم، در حال حاضر ۴۰۲ تَن مشکوک به کرونا در بیمارستان های قم بستری هستند که حال ۸۱ تَن از آنها وخیم است و بر این اساس قم همچنان در وضعیت قرمز شیوع کرونا قرار دارد ولی این آمار در مقایسه با روزها و هفته های اخیر نشان می دهد که روند همه گیری این ویروس در استان روندی رو به کاهش داشته است.
بر اساس آخرین آمار ارائه شده در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا، اصناف قم تا ۹۰ درصد به پروتکل‌های بهداشتی پایبند بوده‌اند، بیش از ده‌ها هزار بازرسی طی روزهای اخیر از اصناف قم انجام شده و درصد رعایت پروتکل های بهداشتی در سطح ادارات قم به ۸۱ درصد افزایش یافته است.

کردستان
آمار بستری های کرونایی در کردستان کاهش بوده اما آمار فوتی ها همچنان بین ۱۷ تا هفت نفر در روز نوسان دارد؛ در زمینه رعایت محدودیت ها و پروتکل ها، برآورد استانداری از همکاری حدود ۹۰ درصدی مردم در سطح شهر و  ۸۵ تا ۹۰ درصدی اصناف حکایت دارد.
تردد بین جاده‌ای در استان طی هفته نخست آذرماه در سایه محدودیت ها ۴۰ درصد کاهش داشته است؛ تاکنون از چهار هزار و ۱۶ واحد صنفی مورد بازدید قرار گرفته که ۱۵۹ مورد از آنها به علت تکرار در تخلفات پلمب شده و ۲ هزار و ۷۹۱ واحد نیز تذکر دریافت کرده اند.
در زمینه تعطیلی خودجوش اصناف هم کامیاران و بیجار بیشترین و سقز کمترین مورد را داشته‌اند.

کرمان
در استان کرمان تعداد بستری های کرونا کاهش ۲۰ درصدی داشته است اما آمار فوتی ها تغییر چندانی نکرده است؛ میزان پایبندی مردم به پروتکل ها خوب و ۹۰ درصد تخمین زده شده است و در زمینه کاهش تردد های شبانه و بین جاده ای نیز همکاری خوبی از سوی مردم استان شاهد هستیم.
عملکرد و همکاری اصناف در بحث رعایت پروتکل ها و تعطیلی خوب ارزیابی شده است و موارد اندکی با پلمب روبرو شده اند.
 

کرمانشاه
هرچند روند فوتی های کرونا در کرمانشاه در ابتدای آذرماه افزایشی بود اما به تدریج کاهش یافته است به طوری که تعداد فوتی ها از ۱۸ نفر در ابتدای آذرماه به پنج نفر در هشتم آذرماه رسیده است.
بر اساس اعلام استاندار کرمانشاه بیش از ۷۰ درصد مردم استان به پروتکل ها پایبند هستند و میزان تردد جاده‌ای در استان نیز ۴۰ درصد کاهش یافته است. البته در زمینه محدودیت تردد شبانه پلس ۱۰۴ دستگاه خودروی متخلف را توقیف کرده است.
در حوزه همکاری اصناف، میزان مشارکت آنها ۸۰ درصد گزارش شده است.

کهگیلویه و بویراحمد
با اجرای محدودیت‌ها در شهرستان بویراحمد سیر روند بیماران کرونایی از افزایشی به ثبات رسیده اما در شهرستان کهگیلویه به دلیل برگزاری مراسم عزا همچنان سیر صعودی مبتلایان و مرگ و میر ادامه دارد.
میزان رعایت پروتکل ها در استان به ۹۶ درصد رسیده ، هنوز در حوزه داروخانه ها، پایانه های مسافربری، ارامستان ها فاصله اجتماعی رعایت نمی شود و مردم خواهان برگزاری مراسمات شلوغ هستند.
در استان با کاهش تردد حدود ۵۰ درصدی مواجه هستیم و همکاری و مشارکت مردم و اصناف در این مدت رضایت بخش بوده است.

گلستان
در استان گلستان با گذشت هشت روز از اجرای طرح مردم و کسبه همکاری حداکثری دارند اما بازار دست فروشان فعال و حتی افزایش داشته که باعث تجمعات مردمی می‌شود.
میزان ابتلا و فوتی در هفته گذشته افزایشی بود، وضعیت ابتلا هفته بعد از اجرای بعد مشخص می‌شود؛ طرح محدودیت‌ تردد شبانه از سوی مردم‌ رعایت می‌شود و حدود ۹۵ درصد همکاری دارند.

گیلان
در گیلان وضعیت روند ابتلا و آمارهای بیماران بستری در استان به ثبات نسبی رسیده و روند افزایشی متوقف شده است؛ برآورد مسئولان از هفته نخست اجرای محدودیت ها در استان مثبت است و ضمن اینکه خیابان ها و معابر شهر تا حدود زیادی خلوت شده و صنوف هم رعایت خوبی دارند.
با این حال ترافیک در خیابان ها در ساعات غروب و شب اوج می گیرد چنانکه فقط در یک شب پلیس در شهر رشت بیش از یک هزار خودرو را در ساعات ممنوعیت تردد(بین ۲۱ تا ۴ بامداد ) جریمه کرد؛ ترددهای بین جادهای در شب ها نسبت به هفته های قبل بهبود یافته اما آمار خودروهای غیر بومی که در جاده‌های استان تردد می‌کنند، کم نیست .
اگرچه همکاری اصناف در روزهای آغازین طرح خوب بود اما رفته رفته بخشی از صنوف اقدام به بازگشایی فروشگاه های خود می کنند.

لرستان
بررسی ها از روند کاهشی بیماران بستری و فوتی های کرونایی حکایت دارد که گفته می شود پایبندی شهروندان نقش مهمی در کاهش آمار ابتلا و مرگ و میر داشته است.
با وجود بسته بودن آرامستان‌ها، مردم همچنان به این مکان ها مراجعه و یا در مراسم عزا شرکت می کنند که یکی از علل شیوع ویروس کرونا در استان است ضمت آنکه ادارات بخش خصوصی نیز همچنان فعال بوده و تعطیل نیستند.
کاهش ترددهای بین شهری و شبانه و تعطیلی بالای ۹۵ درصد اصناف غیرضرور در لرستان گزارش شده است اما باید گفت که تعطیلی اصناف بیشتر بخاطر جریمه آنها از سوی دستگاههای نظارتی بوده چون اغلب واحدهای صنفی استیجاری بوده کمتر به صورت خودجوش اقدام به تعطیلی می کنند.

مرکزی
شهروندان استان مرکزی همکاری مناسبی برای اعمال محدودیت‌های کرونایی داشته اند و ترددها با رویه حداقلی و با کاهش چشمگیر همراه بود به طوری که شمار مبتلایان و جان‌باختگان بر اثر این ویروس مهلک رو به کاهش بوده و تعداد مبتلایان جدید ۲۵ درصد، تعداد بستری ها ۳۷ درصد، بیماران سرپایی ۲۲ درصد و فوتی ها ۲۰ درصد کاهش داشته است.
رعایت ۹۵ درصدی پروتکل‌های بهداشتی در کلانشهر اراک، ۱۳۶ مورد مهر و موم اصناف متخلف در این شهر و ثبت یک هزار و ۳۰۰ مورد جریمه منع تردد شبانه از دیگر آمار اعمال محدودیت های کرونایی در این استان است.

همدان
به گفته استاندار همدان روند شیوع بیماری و آمار مبتلایان به این ویروس در استان کاهشی است به طوری که آمار بیماران بستری در بیمارستان های استان نصف شده است.
خلوت شدن جاده‌ها و همکاری قابل قبول اصناف در اجرای محدودیت ها در بهبود شرایط کرونایی استان موثر بوده به طوری که مسئولان استان همکاری خوب مردم را عامل اصلی کاهش آمار کرونا در استان دانسته اند و چنانچه روند نزولی مبتلایان به کرونا ادامه یابد، وضعیت استان از قرمز به زرد تبدیل خواهد شد.

یزد
با اعمال محدویت ها در استان  یزد با کاهش قابل توجهی از تعداد مبتلایان در استان یزد روبرو هستیم به طوریکه تعداد افراد بستری از یکهزار و ۲۰۰ نفر به ۷۰۰ رسیده و فوتی ها تا حدودی کاهش یافته و حتی در برخی روزها تک رقمی است.
همکاری اصناف استان یزد در رعایت محدودیت ها مطلوب بوده همچنین تردد در ساعات ۲۱ تا ۴ صبح هم به صفر نزدیک شده است.
میزان رعایت پروتکل های بهداشتی هم بالای ۸۰ درصد در استان یزد است.

بر اساس اعلام سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا ظهر شنبه هشتم آذر ماه  ۳۹۱ بیمار دیگر از مبتلایان قطعی به کرونا جان خود را از دست دادند و شمار جانباختگان قطعی بیماری کووید۱۹ در کشور به ۴۷ هزار و ۴۸۶ نفر رسید و ۲۷ استان همچنان در وضعیت قرمز کرونا هستند.

 بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۳ هزار و ۴۰۲ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی و هزار و ۸۲۴ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۹۳۵ هزار و ۷۹۹ نفر رسید.

ویروس کرونا موسوم به « کوید ۱۹»  اواسط ماه دسامبر (۲۴ اذر) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.