رشت – ایرنا – معاون صید و بنادرماهیگیری اداره‌کل شیلات گیلان از استحصال ۸۰۱ تن انواع ماهی های استخوانی در سواحل استان خبر داد و افزود: این مقدار صید نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۷ درصد کاهش دارد.

اکبر ایلدرم روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، علت این امر را صید انبوه یک شرکت تعاونی پره صیادی در منطقه زیباکنار اعلام کرد و گفت: به علت این صید انبوه که سال گذشته اتفاق افتاد میزان صید امسال در آمار کاهش نشان می دهد،  در حالی که میانگین سرانه صید شرکت های تعاونی پره صیادی در سال های۹۸ و ۹۹ در مقدار باهم برابر است.
وی با اشاره به گرمی هوا در روزهای اخیر تصریح کرد: به جهت مساعد بودن هوا در این روزها در شرق گیلان شاهد صید جمعی کفال ماهیان هستیم که تاثیر خود را در افزایش میزان صید طی ۱۰ روز آینده نشان خواهد داد.
وی تاکید کرد : ماهی کفال ۴۷۳ تن یعنی ۵۹ درصد از ۸۰۱ تن ماهی استخوانی استحصال شده را شامل می شود و به این ترتیب بیشترین گونه را ماهیان استخوانی در سبد صیادان گیلانی است.

وی خاطر نشان کرد: پس از کفال ماهیان، ماهی سفید با ۲۹۲ تن (۳۶درصد از کل صید) و سایر گونه ها مانند کپور، سوف، سیم و انواع کولی ها با ۳۶ تن (پنج درصد صید) بیشترین و کمترین مقدار صید را تشکیل می دهند.
ایلدرم ارزش فروش ناخالص صید را ۶۲۴ میلیارد ریال اعلام کرد و اظهار داشت: میانگین صید هر یک از ۴۹ شرکت تعاونی پره ۱۶ تن بود که چهار هزار صیاد در ۱۰ هزار و ۴۰۰ مرتبه پره کشی این مقدار ماهی را در عمق زیر ۲۰ متر در سواحل استان گیلان از آستارا تا چابکسر صید کرده اند.  
گیلان از کانون های صیادی در شمال کشور است. چهار هزار صیاد در قالب ۵۱ شرکت تعاونی پره از ۲۰ مهر تا ۲۰ فروردین ماه سال بعد در ۳۰۰ کیلومتر آب های ساحلی گیلان  از آستارا تا چابکسر به صید ماهی می پردازند.
روش صید پره، شیوه ای است که در آن تور آماده به کمک یک کرجی بصورت نیم دایره در فاصله مشخصی از ساحل تا عمق ۱۴ متری عمق دریا پهن می شود.
تور مورد استفاده از ۱۱ تکه پره با اندازه های مختلف به هم دوخته شده، تشکیل شده و عمل کشش تور در گذشته توسط نیروی انسانی و در حال حاضر با استفاده از نیروی تراکتور انجام می شود.
به گفته کارشناسان بیش از ۹۵درصد ماهیانی که هم اکنون در سه استان گیلان، مازندران و گلستان صید می شود، حاصل تکثیر و رهاسازی مراکز بازسازی ذخایر سازمان شیلات است.