آستارا – ایرنا – فرماندار آستارا گفت: طرح اصلاح و ساماندهی محوطه گمرک این شهرستان برای توقف و تردد کامیون‌های تجارت خارجی ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با تکمیل آن تا اوایل سال آینده، بخش زیادی از ترافیک خودروها در شهر رفع خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا عباس صابر روز یکشنبه در بازدید از محوطه اداره کل گمرک آستارا اظهار کرد: برای اصلاح این محوطه ۲۲۰ میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته و سه باند رفت و برگشت برای کامیون ها و ۲ باند در حاشیه محوطه برای تردد خودروهای سبک در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: هدف از ساماندهی محوطه جلوگیری از آبگرفتگی و تسهیل تردد کامیون های تجارت خارجی است و با تکمیل طرح، امکان توقف همزمان ۷۰۰ کامیون فراهم و از ترافیک این خودروها در شهر کاسته خواهد شد.

مدیرکل گمرک آستارا هم در این بازدید گفت: کالاهای وارداتی و انتقالی، با دقت بیشتر کنترل و طبق قانون، با جدیت از خروج کالاهای قاچاق از مرز جلوگیری می شود. 

کریم رسولی خاطرنشان کرد: کد گمرکی منطقه ویژه اقتصادی آستارا نیز صادر شده است و با تامین زیرساخت های لازم، فعالیت های گمرکی آن منطقه به زودی آغاز خواهد شد.

اداره کل گمرک آستارا در واردات و صادرات قطعی کالا، ورود و خروج موقت، تعاونی مرزنشینان، حمل و نقل داخلی و خارجی، صدور موافقت نامه تجارت بین المللی و برگ خروج خودرو، امور مسافری، مرجوعی، امانت‌های پستی و قضائی فعالیت می‌کند.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و نوار مرزی جمهوری آذربایجان واقع شده و با سه مرز زمینی، دریایی و ریلی از مبادی مهم صادرات و واردات کشور است.