رشت – ایرنا – مدیرکل اداره ورزش و جوانان گیلان گفت: در چهل و دوسالگی انقلاب برای همه ما مایه مباهات است که تعداد مکان های ورزشی استان از ۴۲ باب به برکت انقلاب اسلامی  به ۵۵۱ باب ارتقاء یافته است.

مریم بخشی روز یکشنبه همزمان با آغاز آیین های گرامیداشت دهه مبارک فجر در مصاحبه با ایرنا اظهار داشت:گیلان با دو و نیم میلیون نفر جمعیت و حدود ۱۲۰ هزار ورزشکار سازمان یافته از کانونهای ورزش،  خاصه در رشته های فوتبال، رزمی و قایقرانی و  جزو سه استان برتر کشور در زمینه برخورداری از ورزشکاران سازمان یافته است و به عنوان استانی با فرهنگ بالای ورزشی شناخته می شود.هم اینک وسعت اماکن ورزشی گیلان حدود یک میلیون و ۳۱۵ هزار متر مربع است و  حدود ۱۴ هزار مربی در رشته های مختلف دارد. هرساله در رقابت های بین المللی مختلف، مدال های رنگینی بر گردن ورزشکارانی از این استان آویخته می شود که نشان از ظرفیت بالای موجود دارد.

وی خاطرنشان کرد:همزمان با گرامیداشت چهل و دومین سالگرد پیروزی پرشکوه انقلاب اسلامی، بیش از ۲۰۰ برنامه مختلف فرهنگی ورزشی در شهرها و بخش های این استان برگزار خواهد شد که می توان به افتتاح ۶ پروژه ورزشی با اعتباری بالغ بر ۴۱ میلیارد تومان اشاره کرد.

وی ادامه داد: افتتاح سالن ورزشهای باستانی شهرستان فومن ، افتتاح زمین چمن مصنوعی خرشتم املش ، افتتاح زمین چمن مصنوعی خودبچر ماسال و بهره برداری از زمین ورزشی وحدت شهرستان آستارا با ۱۲ میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان هزینه و با مساحت ۱۷ هزار و ۳۴۰ متر مربع و افتتاح دو استخر بخش خصوصی با ۲۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار و با مساحت ۳۴۵۰ مترمربع در شهرستان آستارا ، از مهمترین برنامه های دهه فجر سال جاری بشمار می رود.

مدیرکل ورزش و جوانان گیلان افزود: هم اکنون در گیلان ۴۵ طرح نیمه تمام ورزشی وجود دارد که با بهره برداری از این طرح ها، سرانه ورزشی استان دو برابر خواهد شد و به حد استاندارد کشور می رسد.

وی تصریح کرد: البته امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا ، برگزاری برنامه های این ایام متفاوت با سال های گذشته می باشد و بیشتر برنامه ها و مسابقات ، به صورت مجازی  و با رعایت پروتکل های بهداشتی اجرا می شود.

وی بیان کرد: گلباران مزار شهدا و تجلیل از خانواده های معظم شهدای مدافع حرم و سلامت همزمان با سالروز ورود امام (ره) به میهن اسلامی ، رژه سوارکاران ، برگزاری نمایشگاه عکس با موضوع انقلاب ، حضور جامعه ورزش و جوانان در پویش نذر اهدای خون ، پیاده روی خانوادگی و برگزاری مسابقات در رشته های مختلف ورزشی به صورت آنلاین از دیگر برنامه های دهه فجر امسال در گیلان می باشد.

بخشی اضافه کرد: همچنین در دهه فجر بیش از ۱۴۵ برنامه در حوزه ورزش بانوان در سطح استان برگزار خواهد شد که از مهمترین آنها می توان به اجرای طرح ملی ورزشهای تطبیقی محله محور ( ویژه کودکان) ، همایش پیاده روی بانوان کارمند ، برگزاری مسابقه مادر و کودک و اجرای جام نشاط عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه معاونت جوانان نیز می توان به اهدای بسته های معیشتی و بهداشتی به اقشار آسیب پذیر و محروم جامعه ، برگزاری شب شعر ، غبارروبی و گلباران مزار شهدا با حضور سازمانهای مردم ، برگزاری کارگاه های آموزشی پیش از ازدواج بصورت مجازی اشاره کرد .