رشت – ایرنا – بیانیه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان در بیانیه اش به مناسبت سالروز شهادت میرزا کوچک خان جنگلی و نهضت جنگل او را نماد استکبارستیزی مردم گیلان عنوان کرده است.

در این بیانیه که نسخه ای از آن روز یکشنبه به مناسبت فرارسیدن یازدهم آذر سالروز شهادت روحانی شهید میرزا کوچک خان جنگلی در اختیار خبرگزاری ایرنا قرار گرفته افزوده شد: میرزا کوچک خان جنگلی در آن برهه حساس تاریخی به ملت مظلوم و تحت سیطره رژیم ستمشاهی ایران، درس آرمان خواهی و آزادگی، مبارزه با رژیم دیکتاتوری، مستبد و ایستادگی در برابر تجاوز و نفوذ بیگانگان آموخت و مقدمه‌ای برای آغاز مبارزات انقلابی ملت شریف ایران به رهبری معمار کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی “رحمت الله علیه” شد.

در این بیانیه آمده است : یازدهم آذر یادآور رشادت و ایثار روحانی شهیدی است که با توکل به خداوند و تاسی به بزرگ آزاد مرد جهان حضرت سیدالشهدا (ع )  گام در مسیر عدالت خواهی، ظلم ستیزی و شهادت طلبی نهاد و نهضت پرشکوه جنگل را در سایه احکام مترقی دین مبین اسلام به ظهور رساند تا خشم و انزجار مردم مسلمان ایران را از تجاوز، نفوذ و دخالت های بیگانگان و دشمنان زیاده خواه به نمایش گذارد.

در بیانیه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان افزوده شد: نهضت اسلامی جنگل نه تنها با به شهادت رسیدن سردار جنگل به پایان نرسید بلکه با پیروزی انقلاب اسلامی ایران به ثمر نشست و در تاریخ معاصر ایران اسلامی به عنوان سند آزادی خواهی، استکبار ستیزی و پیشتازی گیلانیان سرافراز به ثبت رسید.

میرزا یونس مشهور به میرزاکوچک خان جنگلی، با راه اندازی جنبش جنگل و رهبری آن، یکی از مردمی ترین نهضت های محلی ایران را با هدف کسب استقلال، آزادی و سربلندی ایران ایجاد کرد.

میرزا کوچک جنگلی پس از چندین سال مبارزه و جنگ و گریز علیه نظام مستبد شاهنشاهی و ایادی بیگانه اش، با تعداد اندکی از یاران خود برای جمع آوری قوا به طرف خلخال حرکت کرد که در کوه های تالش در برف و بوران گرفتار و به شهادت رسید. با شهادت میرزا کوچک خان در یازدهم آذرماه سال ۱۳۰۰ هجری خورشیدی (سوم ربیع الثانی ۱۳۴۰ ق) نهضت جنگل به نقطه پایان خود رسید.