رشت _ ایرنا _ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: این استان به دلیل تعداد زیاد سالمندان به عنوان یک گروه سنی پرریسک، در صورت کم توجهی به توصیه های پیشگیرانه به سرعت قابلیت رسیدن مجدد به وضعیت قرمز کرونایی را دارد.

دکتر آبتین حیدرزاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه گیلان سالمندترین استان کشور است، اظهار داشت: هم اینک بیش از  ٣٠٠ هزار سالمند در این استان داریم جمعیتی که از نظر کرونا در گروه های با خطر بالا هستند.

وی بیان داشت: آنچه که اکنون در استان گیلان ایجاد کننده این خطر و دغدغه جدی است آنکه جوانان، فرزندان و نوه ها بدون ملاحظه حساسیت های کرونایی به دیدن سالمندان می روند و محافل و دورهمی ها بی توجه به این وضعیت برگزار می شود که این مهم افزایش خطر  بیماری را به همراه دارد.

وی خاطر نشان کرد: طی این ایام به طور مداوم بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در استان تعدادی افزایش و تعدادی کاهش دارد اما برآیند کلی آنکه بیماری آرام آرام روند افزایشی طی می کند که عدم رعایت پروتکل ها این مهم را تشدید می کند.

وی با تاکید بر رعایت جدی توصیه های بهداشتی از سوی مردم اظهار داشت: بیماری کووید ١٩ باید جدی گرفته شود و همگان پروتکل ها را رعایت کنند.  

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان بیان داشت: هم اکنون حدود ۴۵۰ بیمار مبتلا به کووید ١٩ در بیمارستان های استان گیلان بستری هستند.

بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت و درمان؛ تاکنون یک میلیون و ۴۱۱ هزار و ۷۳۱ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۵۷ هزار و ۸۸۹ نفر رسیده است.

تاکنون یک میلیون و ۲۰۲ هزار و ۸۹۳ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند ضمن اینکه ۳۹۶۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید ١٩ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون ۹ میلیون و ۲۳۰ هزار و ۳۷۶ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.