رشت-ایرنا- استاندار گیلان خوداتکایی و استقلال را از مؤلفه های راهبردی اقتصاد مقاومتی و اهداف والای انقلاب اسلامی عنوان و خاطرنشان کرد: کارآفرینانی که در زمان شیوع کرونا، به صورت هنرمندانه از مشکلات عبور و اشتغال مجموعه تولیدی را حفظ کردند، شایسته حمایت هستند.

 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گیلان؛ ارسلان زارع شنبه شب در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی گیلان با اشاره به گزارشهایی مبنی بر معطلی برخی از پرونده های اعطای تسهیلات به کارآفرینان در شعب بانکی، کمیسیون هماهنگی بانک ها را مکلف به رسیدگی و شتاب در روند پرداخت قانونی آنان کرد.

استاندار گیلان با تأکید براینکه مدیران دستگاه ها باید پس از تعریف پروژه ها به صورت مستمر و شخصاً پیگیر روند اجرای آن باشند، گفت: برخی از دستگاه ها همچون جهاد کشاورزی قابلیت چند وجهی دارند و باید در حوزه های مختلف، فعالانه عمل و پروژه های جدید تعریف کنند.

وی با بیان اینکه برخی از واحدهای تولیدی با همه دشواری های ناشی از کرونا توانستند میزان اشتغال خود را حفظ و تا حدودی بهبود بخشند، گفت: آن دسته از کارآفرینانی که در این مدت به صورت هنرمندانه از مشکلات عبور و اشتغال مجموعه تولیدی را حفظ کردند، شایسته حمایت هستند.

دکتر زارع رونق حوزه نوغانداری طی سال های اخیر را قابل تقدیر دانست و بر ضرورت حمایت از طرح های پرورش کرم ابریشم و ابریشم کشی دارای قابلیت ایجاد درآمد و اشتغال تأکید کرد.

وی توجه به اسناد بالادستی، اشتغال و تأثیر پروژه ها در توسعه استان را جزء انتظارات خود از مدیران و فرمانداران در سال ۱۴۰۰ عنوان و تصریح کرد: باتوجه به اینکه فرمانداران به عنوان ارکان اصلی شهرستان ها در تحقق پروژه ها نقش موثری دارند، باید قبل از تعریف هر پروژه ای، نظر فرمانداری دریافت شود تا حین اجرا با مشکلات محلی مواجه نگردند.

زارع با اشاره به اینکه پروژه های تعریف شده در سامانه نظام یکپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی (نیپا) در سطح ملی و استانی قابل رصد و پیگیری است، افزود: دبیرخانه ستاد استانی و دستگاه های اجرایی تا پایان اسفند سال جاری موظف به تعیین تکلیف پروژه ها و جایگزینی آنها هستند.

وی گیلان را نخستین استان در اعلام پروژه های جهش تولید پس از تعیین شعار راهبردی سال توسط رهبر معظم انقلاب عنوان و خاطرنشان کرد: انتظار می رود در سال ۱۴۰۰ نیز شاهد تعریف پروژه های موثر و قابل تحقق در مسیر توسعه استان باشیم.

زارع ، ساماندهی و بهسازی آب بندان ها را نیز یکی از پروژه های جامع در حوزه های کشاورزی، گردشگری، ایجاد اشتغال و درآمدزایی دانست و با اشاره به رفع برخی موانع در مسیر اجرای این طرح، اظهار کرد: فرمانداران از ظرفیت حدود ۹ هزار هکتاری آب بندان ها در سال آینده برای تحقق یک جهش بهره ببرند.

نماینده عالی دولت در گیلان با گرامیداشت سالروز بازگشت غرورآفرین بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی ایران و سرآغاز دهه فجر، اظهار کرد: همانطور که در طول چهار دهه گذشته این انقلاب از هرگونه توطئه دشمنان مصون مانده و مسیر تعالی را سپری کرده؛ در ادامه نیز شکوفایی، بالندگی و رفاه اجتماعی محقق می شود.

وی ستاد اقتصاد مقاومتی را در راستای اهداف انقلاب اسلامی یعنی استقلال، خوداتکایی و تلاش برای عدم وابستگی به بیگانگان در هر زمینه ای دانست و افزود: رهبر معظم انقلاب در سال های اخیر به شایستگی بر این موضوع تأکید داشته اند و دولت تدبیر و امید نیز با برنامه های منسجم و در راستای تحقق شعارهای سال متناسب با سیاست های اقتصاد مقاومتی، گام برداشته و پروژه های مطلوبی به ویژه در گیلان تعریف شد.

نماینده عالی دولت در گیلان با یادآوری این نکته که اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی از شاخص های ارزیابی مدیران دستگاه های اجرایی و بانک های عامل در پایان سال است، گفت: با رصد مستمر پروژه های اقتصاد مقاومتی سال ۹۹، برای اجرای آن دسته از طرح ها که قابلیت بهره برداری تا پایان سال را دارد، تسریع شود.

در این جلسه هریک از اعضای ستاد اقتصاد مقاومتی استان ضمن ارائه گزارش هایی از روند پیشرفت پروژه های دستگاه تحت مدیریت خود، طرح ها و پروژه های پیشنهادی قابل تحقق در سال ۱۴۰۰ را نیز معرفی کردند.