رشت -ایرنا- فرماندار انزلی با اعلام تغییر در تعداد پروژه های قابل بهره برداری در دهه فجر امسال گفت: در آستانه دهه فجر حدود ۶۰ پروژه با اعتباری بالغ بر ۱۰۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان به بهره برداری خواهد رسید.

به گزارش ایرنا، اسماعیل میر غضنفری روز شنبه در جلسه شورای هماهنگی تعاون ، کار و رفاه اجتماعی گیلان به میزبانی فرمانداری انزلی اظهار داشت: بسیاری از سرمایه گذاران دسترسی آسانی به نماینده عالی دولت و دستگاههای اجرایی ندارند به همین‌ منظور فرمانداری آمادگی لازم را دارد تا برای بررسی میدانی مشکلات سرمایه گذاران،  جلسات خود را در محل آن شرکت ها برگزار کند.

 وی تصریح کرد:بسیاری از مدیران این شرکتها نسبت به خواسته ها و مشکلات قانونی خود توجیه نیستند برای آنکه به خواسته هایشان دست یابند و بخش عمده ای از موضوعات دست و پاگیر آنها را حل و فصل کنیم جلسه بعدی این کار گروه با بازدید میدانی همراه خواهد بود .
فرماندار انزلی  در ادامه با تاکید بر لزوم حفظ بیت المال افزود :از بانک های عامل می خواهم پس از پرداخت تسهیلات بر نحوه هزینه کرد آن نظارت داشته باشند.
وی با اشاره به تذکرات مقام معظم رهبری در خصوص بیان عملکردها توسط دستگاهها و نهادها ، خاطر نشان کرد : ادارات و دستگاههای بخش تولید آمادگی داشته باشند در جلسات شورای اداری و یا تریبون نماز جمعه عملکرد خود را گزارش دهند.
وی در خصوص راه اندازی کسب و کارهای خرد و خانوادگی نیز گفت : تجربه سالهای گذشته نشان داده که انزلی  در راه اندازی کسب و کارهای بزرگ به هر دلیلی نتوانسته موفق ظاهر شود و اکنون دنیا نیز  به کسب و کارهای کوچک و خانوادگی روی آورده است . ساختار بومی در شهرستان بندر انزلی نیز پتانسیل لازم را در این حوزه دارد تا بتواند در این زمینه کارآمد ظاهر شود.
امام جمعه بندر انزلی در این جلسه خدمتگزاری به مردم را در معارف دینی دارای فضیلت عنوان و تصریح کرد: مجموعه های خدمت رسان که رویکرد خدمتگزاری به نظام اسلامی و مردم را دنبال می کنند رضایت و عدم رضایت مردم از نحوه عملکرد آنها نقش بسیار مهم و قابل توجهی در مراجعه افراد و تکریم ارباب رجوع دارد. از همین رو باید با ارباب رجوع با ملاطفت برخورد شود
حجت الاسلام عبدالجواد شمس الدین اضافه کرد:  انگیزه های درونی در رفع مشکل و تسهیل بخش خواهد بود و مردم را نسبت به موانع بر سر راه آگاه خواهد ساخت. برخورد یک مامور پای نظام نوشته می‌شود لذا توجه همکاران برای گره گشایی از کار مردم بسیار مهم بوده و باید در دستور کار خدمت ما خدمتگزاران قرار گیرد.
وی با تاکید بر لزوم حفظ بیت المال و سرمایه‌های مالی و معنوی کشور افزود:باید در حفظ بیت‌المال دقت زیادی داشته باشید و از هدر رفت امکانات و سرمایه‌ها شهرستان جلوگیری کنید . پاسخگویی به اتلاف بیت المال برای ما بسیار سنگین خواهد بود.
وی افزود: انزلی نسبت به ظرفیت ، توانمندی و جایگاه در بین شهرستان‌های استان داردمتاسفانه آنچنان که شایسته است مورد توجه قرار نگرفته و سهمیه شهرستان از منابع استانی و ملی به خوبی استیفا نشده است .
حجت الاسلام شمس الدین تصریح کرد: شایسته است در کنار این شورا و رفع مشکلات هم افزایی نیز داشته باشیم. اگر بناست کارآفرینی شود افراد تحت پوشش بهزیستی هم از این اعتبار سهمی داشته باشند تا بتوانند شغل ایجاد کرده و کارآفرینی کنند.
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی گیلان نیز در این جلسه از برنامه‌های  این وزارتخانه در ایجاد مشوق های بیمه ای برای کارآفرینان در قالب طرح کارورزی و کارگران بیمه شده خبر داد و گفت:  کارفرمایانی که از افراد فارغ التحصیل بیکار و کارگرانی که پس از پرداخت ۳۶ ماه بیمه ، بیکار شده‌اند بهره بگیرند به مدت ۲ سال می توانند از مشوق های بیمه‌ای عدم پرداخت حق بیمه کارفرمایی بهره گیرند.
عباس علیزاده سهم استان گیلان را در این زمینه ۱۸۰۲ مورد عنوان و تصریح کرد: تا کنون ۷۱۶ نفر در استان گیلان از این سهم استفاده کرده اند و سهم انزلی از این مقدار ۷۲ نفر بوده که تاکنون ۴۲ نفر جذب شده‌اند.
وی در  ادامه با اشاره به پرداخت ۲۵۷ میلیارد ریال تسهیلات روستایی و عشایری در استان گیلان تصریح کرد: در شهرستان بندر انزلی برای اشتغال ۴۰۶ نفر تسهیلات پرداخت شد که از حیث پرداخت تسهیلات روستایی و عشایری شهرستان بندر انزلی رتبه ۵ استان را دارد.
وی در خصوص تسهیلات حمایتی دولت از واحدهای آسیب دیده بر اثر بیماری کرونا نیز گفت:  مبلغ درخواستی در این زمینه ۲۸ میلیارد تومان بوده که تاکنون ۲۵ میلیارد تومان توسط بانکهای عامل پرداخت شده است .
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی گیلان گفت: بندرانزلی در بخش پرداخت تسهیلات به واحدهای آسیب دیده از کرونا با جذب ۸۸ درصد اعتبارات در رتبه ۱۱ استان قرار دارد .
وی تصریح کرد : در حوزه مشاغل خانگی سه شرکت پشتیبان و ۲ شخص حقیقی تسهیلات پرداخت کرده و در نوبت پرداخت قرار دارند.
علیزاده گفت: در مجموع ۳۶۰ میلیون تومان تسهیلات به این شرکتها و اشخاص با افراد تحت پوشش ۲۱ نفر در نظر گرفته شده که تاکنون ۲۲۰ میلیون تومان آن پرداخت شده است .
وی تعهد اشتغال دستگاههای اجرایی در سال ۹۹ را نیز ۶۲۵ نفر و افراد ثبت شده در سامانه رصد انزلی را ۷۱۳ نفر اعلام کرد.

در پایان این جلسه مدیران شرکت های تعاونی دامداری خمیران ، شرکت تعاونی مسکن مهر انزلی ، شرکت آکواریوم منطقه آزاد انزلی ، شرکت تعاونی مسکن کاوه ، شرکت تعاونی مصرف کشتیرانی دریای خزر و شرکت والافوم پرشیا به بیان مشکلات خود پرداختند .